Říkanky a básničky mají v dětském vývoji mnoho významných rolí. Krátké literární skvosty provázejí děti v různých etapách jejich dětství, a jejich význam je mnohem hlubší, než by se mohlo zdát.

Více než jen zábava

Nejen u nejmenších ve školce, ale i v dalších věkových skupinách představují společně přeříkávané říkanky či písničky šikovný nástroj pro tmelení skupiny. Když se děti a dospělí spojí v hromadném zpívání nebo předkládání říkadel, vytváří se mezi nimi silné pouto a vzájemná interakce, což je klíčové pro rozvoj sociálních dovedností u dětí. Prvotní říkankou, co nejmenší učíme, je říkanka „Paci, paci, pacičky“, která se dá obměňovat různými verzemi a přináší radost nejen dětem, ale i dospělým. Děti se učí spolupracovat, naslouchat a reagovat na ostatní, což jsou dovednosti, které budou potřebovat i v budoucím životě.

Pro lepší komunikaci dětí

Rozvoj řeči je dalším významným aspektem spojeným s říkankami. Když děti zpívají nebo přeříkávají texty, cvičí své jazykové dovednosti a učí se novým slovům. To má pozitivní vliv na rozvoj jejich myšlení a schopnosti vyjadřování. Děti, které jsou vystaveny různorodým jazykovým vzorům, mají tendenci vykazovat lepší komunikační schopnosti.

Nástroj pro psychomotorický vývoj

Dětská říkanka je také způsobem, jak uspokojovat biologické a psychologické potřeby dětí. Kromě fyzického cvičení a protahování, které mohou být součástí říkanek, tyto texty přinášejí radost a zábavu. Děti se smějí komickým a vtipným pasážím a tím zlepšují svou náladu a emocionální pohodu. Říkanky tedy pozitivně ovlivňují celkový psychický rozvoj dítěte.

Rituál ve školce

V neposlední řadě mají říkanky a básničky v mateřských školkách význam rituálu. Každodenní zpívání nebo předkládání říkanek tvoří důležitou součást dětského dne. Opakováním spojují příjemné s užitečným, děti si při říkadlech mohou například zacvičit a protáhnout se. To má významný vliv na fyzický rozvoj dětí. Říkanky a rýmovačky jsou tak nejen nástrojem vzdělání, ale i zábavy, která podporuje celkový rozvoj dětí.

Obohacení dětské fantazie

Dětské říkanky a básničky mají tedy obecně mnoho funkcí, které obohacují dětský život. Navíc mají magické kouzlo pro děti. Nejmenší děti věří, že tato slova mají tajemnou až nadpřirozenou moc. Víra v magii může podnítit dětskou fantazii a kreativitu.

Snazší čtení a psaní

Dětská říkadla jsou také užitečná pro rozvoj dětských dovedností. Pomáhají posilovat paměť dítěte, učí ho rytmu a časovým posloupnostem, protože mají jasný začátek, prostředek a konec. Možná nejdůležitějším aspektem používání říkadel je rozvoj fonologického povědomí. Děti se učí rozpoznávat zvukovou stavbu slov, vnímání slabik a rytmu. Jde o dovednosti klíčové pro budoucí schopnost dítěte číst a psát. Říkanky tedy připravují děti na úspěšný vstup do školy.

Dětská říkadla a básničky jsou nástroje, které pomáhají dětem rozvíjet se a učit se, a zároveň přinášejí radost a zábavu. Svou znalost dětských říkadel nebo básniček si můžete prověřit v našem kvízu. Třeba se naučíte další, které jste dosud neznali nebo zapomněli. V budoucnu se vám jejich znalost bude hodit, ať u vlastních dětí nebo vnoučat.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout kvíz
warning_fill
Kvíz mohou vyplnit jen přihlášení uživatelé.

Kvíz: Pamatujete si ještě dětské říkanky a básničky? Zkuste je dokončit, málokdo to dokáže

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: pohadkozem.cz, dudlu.cz, maminka.cz