Česká republika je zemí, která se může pyšnit mnoha vynálezy a inovacemi, které ovlivnily svět. Zde jsou tři z mnoha, které si zaslouží naši pozornost.

Zdroj: Youtube

Tajemný bylinný likér

Becherovka, známá také jako 13. pramen, je legendární bylinný likér, který vznikl v rodině Becherů v Karlových Varech již v roce 1807. Nápoj je známý svým unikátním a tajným receptem, který je střežen jako poklad. Historie Becherovky sahá až do 16. století, kdy rodina Becherů přišla do Čech. Postupně se Becherovi stali nejbohatší a nejváženější rodinou v Karlových Varech, kde vlastnili lékárnu po dobu 250 let. Začátkem 18. století vynikl David Becher, který pro město udělal mnoho. Nejenže určil složení karlovarských pramenů, ale také sehrál klíčovou roli ve vzniku pavilonů a kolonád, které jsou pro lázeňské město typické. Jeho práce na identifikaci minerálních pramenů a podpora rozvoje města měly dlouhodobý vliv na region a přispěly k vytvoření základů pro pozdější výrobu Becherovky, která se stala jedním z nejslavnějších českých vynálezů v oblasti likérů a nadále zůstává symbolem tradice a kvality. Pouze dva žijící lidé na světě znají recepturu. Likérka Becherovka dokonce objednává určité byliny a výtažky, které nejsou součástí receptu, aby udržela již přes 200 let přísně střežené tajemství. Becherovka se stala symbolem českého puncu a chuti a je oblíbená jak v České republice, tak i po celém světě.

Dříve auto za tisíc korun, dnes za statisíce 

Inovativní motorová tříkolka Velorex, známá také jako "hadrák," je inovativní motorová tříkolka, která byla vytvořena bratry Františkem a Mojmírem Stránskými ve 40. letech minulého století. Tato tříkolka měla plátěnou karosérii a byla postavena z trubek. Velorex byl nejen praktickým vozidlem, ale také se objevil ve slavném českém filmu Vrchní, prchni! a Ivan Mládek o něm nazpíval písničku Džínový velorex. Svůj úspěch slaví i v zahraničí, například v Německu a Nizozemí mají tato autíčka své kluby. Dříve šlo Velorex pořídit doslova za pár korun, dnes jej po důkladné renovaci můžete koupit i za statisíce korun.

Jedinečný přístroj oblíbený v Anglii 

Univerzální kuchyňský přístroj Remoska, unikátní kuchyňský přístroj, který dokáže péct, grilovat, zapékat, dusit a smažit, se stal nezbytným kuchyňským pomocníkem pro mnoho lidí. Spotřebič byl vyvinut v 50. letech konstruktérem Oldřichem Homutou. Původně byla Remoska vyráběna v malé dílně v Praze, kde pracovalo pouze devět lidí. Později se výroba přesunula do Kostelce nad Černými lesy a stala se sériovou. Vyvážená byla do okolních států, jako jsou například Polsko, Maďarsko, Velká Británie nebo Rusko. V Rusku si získala přezdívku zázračná pícka. Na britské ostrovy se kuchyňská vychytávka dostala díky české rodačce, paní Mileně Grenfell-Baines. Rok 2001 znamenal i získání ceny Nejlepší nový výrobek na trhu. Prodalo se přes sto tisíc remosek. Remoska je známá svou úsporností, jednoduchým použitím a schopností nahradit hned několik kuchyňských spotřebičů. Je to příklad českého inženýrství, které usnadňuje život v domácnosti.

Představili jsme vám pouze tři české vynálezy: Becherovku, Velorex a Remosku. Jsou však jasnými příklady toho, jaké pozitivní dopady mohou mít inovace z malé země na celý svět. Jsou to symboly českého vynalézavého ducha a kreativity, které si zaslouží obdiv a uznání.

Nyní si vyzkoušejte náš kvíz, který jsme si pro vás připravili. Možná budete překvapení, kolik vynálezů a z jakých odvětví čeští šikulové vynalezli.

Kvíz: Poznáte české vynálezy, které dobyly svět? Zkuste plný počet

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: cesky.radio.cz, kafe.cz, magazin.cz