Naše země skrývá nespočet jedinečných pokladů, které lákají dobrodruhy a milovníky přírody, ať už jde o strmé skalní stěny či klidná jezera. Pojďte s námi objevit české unikáty, které nás neustále překvapují a inspirují svou krásou a které jinde ve světě nenajdeme!

Skalní divadla

Zdroj: Youtube

Hruboskalské skalní město, nacházející se nedaleko Turnova v Českém ráji, je jedním z těchto skvostů. Pověstmi opředené skalní město láká horolezce i laiky svými více než 400 věžemi, z nichž nejvyšší dosahuje úctyhodných 50 metrů. Mezi dalšími skalními divy stojí skalní město Adršpach, největší svého druhu v České republice, a Teplické skalní město, zázrak divoké přírody s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve střední Evropě.

Přírodní jezera a vodopády

Česká republika se ale nepyšní jen skalními útvary. Vrbenské rybníky, unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic, hostí 193 druhů ptáků, z nichž více než 80 zde hnízdí. Mohelenská hadcová step je chráněné území, kde se nachází jedno z největších rašelinových jezírek v České republice.

Národní parky a rezervace

Národní parky a přírodní rezervace, jako je Šumava, České Švýcarsko nebo Kokořínsko, lákají turisty svou krásou a nedotčenou přírodou. Návštěvníci mohou objevovat romantické rokle, skalní útvary a malebná jezírka, která dotvářejí jedinečnou atmosféru míst.

Přírodní skvosty

Ať už se jedná o Hranickou propast, nejhlubší zatopenou propast světa, nebo Pančavský vodopád v Krkonoších, nejvyšší vodopád v České republice, každý z těchto unikátů přináší návštěvníkům neopakovatelné zážitky a poznání krás české přírody.

Česká Sahara u Vlkova i rašeliniště v Krkonoších

Navíc Česká republika nabízí i mnoho dalších fascinujících lokalit, jako je Písečný přesyp u Vlkova známý jako česká Sahara, nebo Křížový vrch v Jeseníkách s ojedinělou barokní křížovou cestou z 18. století. Pro milovníky geologie a přírodních úkazů jsou atraktivní i Modravské slatě na Šumavě, nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších.

Vodní unikáty

Mezi nejpozoruhodnější jezera patří Chalupská slať, největší rašelinové jezírko v České republice, ležící v malebném údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m. Jezírko je obklopeno rašelinnou vegetací a představuje důležitý ekosystém pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Dalším fascinujícím jezerem je rybník v oblasti Vrbenských rybníků u Českých Budějovic, který je známý jako ptačí ráj a hostí stovky druhů ptáků, z nichž mnohé zde hnízdí.

Fascinující vodopády

Pokud jde o vodopády, Pančavský vodopád v Krkonoších představuje nejvyšší vodopád v České republice s výškou 148 metrů. Jeho impozantní padající voda láká mnoho turistů, kteří si přicházejí vychutnat krásu této přírodní památky. Dalším zajímavým vodopádem je například Divoká voda v Krkonoších nebo vodopád na Bílé Desné v Jizerských horách.

Republika plná krás

Každá z těchto přírodních krás České republiky představuje unikátní ekosystém a nabízí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Od malebných jezer až po impozantní vodopády, každý kout české krajiny je plný překvapení a krás, které stojí za objevování a prozkoumávání. České unikáty jsou opravdovým pokladem, který nám připomíná bohatství a rozmanitost přírody v naší zemi.

Návštěva přírodních lokalit přináší nové poznání a zážitky, které nelze nikde jinde zažít. České unikáty jsou nevyčerpatelným zdrojem krásy a inspirace pro všechny, kdo se rozhodnou prozkoumat naši malebnou zemi.

Pojďte si s námi vyzkoušet, jak dobře se v českých unikátech vyznáte!

Kvíz: České unikáty. Znáte česká „nej“, která jinde ve světě nenajdete?

Díky za to, že jste si vyzkoušeli náš kvíz. Doufáme, že jste se něco nového dozvěděli a bavilo vás to. Nezapomeňte se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: prozeny.cz, kudyznudy.cz, zenysro.cz, businessinfo.cz