Hrady, tvrze a hradní zříceniny tvoří nepostradatelnou součást české historie a kultury. Majestátní stavby svědčí o bouřlivých událostech, slavných bitevních střetech i obdobích rozmachu. Ale co se skrývá za mohutnými zdmi? Příběhy a pověsti, které se staly neodmyslitelnou součástí českého dědictví.

Gotický hrad Kost

Zdroj: Youtube

Kost, nacházející se v malebném Českém ráji, je jedním z historických skvostů. První zmínky o Kosti se datují do 14. století. Jde o gotický hrad, údajně založený Benešem z Vartemberka. V průběhu historie se dostal do vlastnictví několika významných šlechtických rodů. Dnes patří Giovanni Kinskému dal Borgo, potomku staré české aristokracie, což přidává hradu ještě větší historickou váhu.

Moravský hrad Pernštejn

Pernštejn nacházející se v Českomoravské vrchovině má kořeny až v polovině 13. století. Gotický hrad byl tak významný, že byl v roce 1995 prohlášen Národní kulturní památkou. Patří mezi nejvýznamnější moravské hrady a jeho kamenné zdi skrývají mnoho tajemství z minulosti.

Vodní hrad Švihov

Tento hrad nedaleko Klatov má své první zmínky ze 14. století a byl založen rodem pánů z Rýzmberka ze Skály. Původně byl v gotickém slohu, později ho majitelé přestavěli ve slohu pozdní gotiky. Během třicetileté války vydal habsburský císař Ferdinand III. příkaz k demolici hradu kvůli obavám z možné "nedobytné líhně protihabsburského odporu". Naštěstí nebyla demolice dokončena v plném rozsahu, došlo k částečnému zbourání hradního opevnění. Hrad Švihov tak zůstává jednou z nejlepších pevností své doby díky svému vodnímu opevňovacímu systému.

Každý český hrad má svůj jedinečný příběh a tajemství, která vypráví. Tyto historické památky nás přenášejí zpět do minulosti a odkrývají kusy českého dějinného odkazu. České hrady jsou tedy nejenom nádhernými stavebními díly, ale také bránami do minulosti, které nás neustále fascinují svým neopakovatelným kouzlem a pověstmi, které za sebou zanechaly.

Pojďte se s námi přenést do minulosti a v kvízu se pokuste odhalit tajemství našich hradů.

Kvíz: Tajemství českých hradů. Odhalíte je všechna?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: kudyznudy.cz, idnes.cz, novinky.cz