Žebříček nejvyšších vrcholů Česka

Zdroj: Youtube

Pokud bychom se rozhodli vynechat pohoří a zaměřili se pouze na výšku jednotlivých hor, jak by vypadala první dvacítka nejvyšších vrcholů v České republice? Podívejme se na tuto zajímavou statistiku:

 1. Sněžka (1603 m)

 2. Luční hora (1555 m)

 3. Studniční hora (1554 m)

 4. Vysoké kolo (1509 m)

 5. Praděd (1492 m)

 6. Stříbrný hřbet (1490 m)

 7. Violík (1472 m)  

 8. Vysoká hole (1465 m)

 9. Malý Šišák (1439 m)

 10. Kotel (1435 m)

 11. Králický Sněžník (1424 m)

 12. Keprník (1423 m)

 13. Zadní planina (1423 m)

 14. Harrachovy kameny (1421 m)

 15. Mužské kameny (1417 m)

 16. Dívčí kameny (1413 m)

 17. Svorová hora (1411 m)

 18. Zlaté návrší (1411 m)

 19. Růžová hora (1396 m)

 20. Velký máj (1386 m)

Krkonoše na Vrcholu

Ti pozornější poznali vrcholy, které se nacházejí v Krkonoších. Celkem se jich zde pyšní 15, a tak Krkonoše zaujímají přední místo. Zdejší krásné hory nabízejí nejen nejvyšší horu Sněžku, ale také další působivé vrcholy jako Kamzík nebo Pec.

Jsou tak jedním z nejznámějších pohoří v České republice. Nacházejí se na hranicích s Polskem. V létě můžete vyrazit na zajímavé túry a objevovat malebná jezera, vodopády a rozmanité druhy flóry a fauny. Pro zimní nadšence jsou Krkonoše rájem, nabízejí nespočet sjezdovek a lyžařských středisek. Krkonoše jsou bezesporu perlou českého pohoří a lákají turisty po celý rok.

Hrubý Jeseník

Na druhém místě v našem žebříčku se nachází Hrubý Jeseník se 4 vrcholy včetně nejvyššího vrcholu Pradědu dosahující 1 491 metrů. Pohoří Hrubý Jeseník se rozkládá na severu Moravy. Pohoří je známé svou divokou a nedotčenou krajinou.

V létě můžete podnikat pěší túry po nádherných horských stezkách a v zimě si užít běžecké lyžování či sjezdovky v některém z okolních středisek. Jeseníky jsou rájem pro turisty, kteří hledají klid a pohodu v přírodě.

Králický Sněžník

V našem žebříčku tak najdete horu ze stejnojmenného pohoří Králický Sněžník. Vystupuje až do výšky 1 424 metrů nad mořem a leží přímo na česko-polské hranici.

Další významná pohoří Beskydy i Šumava

Beskydy, věčně zelené horské pásmo Karpat. Krásná horská krajina je domovem několika menších pohoří, jako jsou Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy, Kysucké Beskydy a Oravské Beskydy. Každý z regionů má svůj vlastní půvab a nabízí turistům možnost objevovat úchvatné scenérie, malebné horské chaty a nekonečné stezky.

Šumava je známá svými lesy, jezery a krásnou přírodou, která nabízí klidný únik do divočiny. Nachází se na jihozápadě České republiky. Pohoří je jedním z největších národních parků v Evropě a nabízí jedinečnou příležitost pro horskou turistiku a průzkum divoké přírody. V létě můžete prozkoumávat tajemné rašeliniště, krásná jezera a jedinečnou flóru. V zimě se můžete těšit na klidné lyžařské tratě a nádherné výhledy na zasněžené lesy.

Výzva pro turisty

Česká republika skrývá téměř 400 vrcholů přesahujících výšku 1000 metrů nad mořem. Pro milovníky hor a dobrodružství to znamená, že máte spoustu možností prozkoumat a pokořit tyto vrcholy. Některé z nich jsou dobře známé a oblíbené mezi turisty, zatímco jiné jsou stále skryty před veřejností.

Obecně řečeno, české hory mají pro každého něco. Bez ohledu na to, zda jste vášnivým turistou, lyžařem, nebo jenom hledáte klidný únik od každodenního shonu, Krkonoše, Hrubý Jeseník, Šumava a další pohoří vás nepřestanou uchvacovat svou krásou a příležitostmi, které nabízejí.

Kvíz: Patříte mezi milovníky hor? A znáte ty české?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: treking.cz, kudyznudy.cz, rekordy-prirody.cz