Mezi českými plemeny psů se nachází jedna rarita. Pes vyšlechtěný v laboratoři! Ačkoliv to zní jako sci-fi, je toto plemeno již mnoho let parťákem do nepohody a majitelé oceňují jeho skvělou povahu. Pojďte se s námi podívat na to, jak plemeno vzniklo a jaký je jeho vývoj až do dnešní doby.

Zdroj: Youtube

Dojemný původ plemene

Český strakatý pes, známý původně pod názvem Horákův laboratorní pes, vznikl s jedinečným účelem – sloužit jako ideální společník v laboratořích a při vědeckých pokusech. Bylo to v 50. letech 20. století, kdy vznikla potřeba získat plemeno, které by bylo mírné, trpělivé a vhodné pro pokusy.

Cesta k vyšlechtění

Do nesnadného úkolu se pustil František Horák, tvůrce českého teriéra, který zkřížil tříbarevného psíka Míšu vážícího kolem 10 kg s vlkošedou fenečkou Rigou vážící 25 kg. Tímto spojením se v roce 1954 narodilo 9 štěňat, z nichž dva jedinci, Míša a Dáša, byli vybráni k dalšímu chovu. Postupně se do šlechtění zapojilo i několik dalších plemen včetně německého krátkosrstého ohaře, což doplnilo plemeno o další charakteristické vlastnosti.

Registrace plemene se uskutečnila roku 1960 v plemenné knize Československého svazu chovatelů drobného hospodářského zvířectva a zároveň byl schválen standard plemene.

Představení veřejnosti

I přes svou původní funkci laboratorního psa bylo české vyšlechtěné plemeno později představeno veřejnosti, nicméně až na konci 80. let 20. století, kdy Československá akademie věd (ČSAV) ukončila svou činnost a zbývající jedinci byli převedeni mezi chovatele pod Český svaz chovatelů. Tímto krokem bylo plemeno zachráněno před vyhynutím, a zároveň byl změněn jeho název na český strakatý pes.

Od roku 1981 je plemeno zaneseno i v evidenci Českého svazu chovatelů, což umožnilo jeho chov i mimo ČSAV. Předání z ústavní půdy do rukou chovatelské veřejnosti se však dočkalo jen několik málo z celkového počtu cca 40 psů. Od tohoto období se začíná používat název plemene „český strakatý pes“, který navrhl sám František Horák.

Trpělivá psí povaha

Vzhledem k jeho historii byl český strakatý pes vyšlechtěn tak, aby byl mírný a trpělivý, což se odráží i v jeho chování a temperamentu. Je přátelský, ale zároveň schopný výborně plnit úlohu hlídače, přičemž štěkotem upozorní na přítomnost cizích osob, aniž by se stal agresivním. Je trpělivý a tolerantní, nekonfliktní vůči ostatním zvířatům a dokáže se snadno socializovat.

Jeho výchova je relativně snadná, protože je tvárný a přizpůsobivý. Svému majiteli projevuje silnou náklonnost a rád s ním tráví čas, ale zároveň potřebuje dostatek fyzické aktivity a mentální stimulace, což ho činí vhodným k využití v psích sportech.

Zajímavý vzhled

Pokud jde o vzhled, český strakatý pes je středně velký, tříbarevný a strakatý, s mírně obdélníkovým rámcem těla. Důležité jsou proporce těla, které musejí splňovat stanovený standard.

Hlava je lehká, s klínovitým tvarem a rozeznatelným stopem. Nosní houba může mít různé zbarvení podle typu srsti. Uši jsou malé a klopené dopředu, tvarované do písmene V. Krk je středně dlouhý s volnější kůží na hrdle. Srst může být krátká nebo dlouhá, vždy s podsadou, a zbarvení je vždy trikolorní.

Důležitá je také výška a hmotnost, které musejí splňovat stanovené normy pro plemeno. Stabilizovaný vzhled není standardem. Každý jedinec může mít mírně odlišnou délku srsti nebo zbarvení, což je zcela běžné.

Výchova a další rizika

Během období puberty je klíčové věnovat výchově českého strakatého psa zvýšenou pozornost a stanovit jasné mantinely. Nedostatečná důslednost může vést k tomu, že pes získá divoké chování, které bude obtížné napravit.

Jako u všech ostatních psích plemen, i u strakáčů je pořizování psa bez průkazu původu spojené s významnými riziky. U tzv. 'bezpapírových' psů existuje vysoké riziko, že jejich rodiče mohou být příliš příbuzní nebo nést genetické predispozice, zejména pro epilepsii. V plemeni českých strakatých psů je poměrně častý výskyt luxace patel a dysplazie kloubů. Proto je důležité vybírat chovnou stanici, která provádí důkladná vyšetření u obou rodičů.

Důležitost původu

Chov strakáčů je podroben přísné regulaci s cílem minimalizovat výskyt dědičných chorob, které byly způsobeny historickým úzkým plemenitbem. Chovatelé pečlivě vybírají zvířata, která podstoupila přísná zdravotní a povahová vyšetření, aby zajistili zdraví a stabilitu plemene.

Vyzkoušejte si náš kvíz a zjistěte, jaká další plemena jsou českými národními poklady!

Kvíz: Jak dobře znáte česká plemena psů?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: novinky.cz, spokojenypes.cz, chlupaci.cz, cs.wikipedia.org