Co Čech, to muzikant. Známá fráze vystihuje ducha české hudební kultury, která má dlouhou historii a rozmanitou paletu interpretů a žánrů. Česká hudba se stala nedílnou součástí každodenního života, ať už jde o rádia, televizi nebo koncertní sály. V tomto článku se podíváme na vývoj české hudební scény od 60. let až do současnosti.

60. až 80. léta: Éra legend

Šedesátá až osmdesátá léta byla érou, kdy se na české hudební scéně objevily skutečné legendy hrající dodnes. Třeba kapela Olympic s frontmanem Petrem Jandou, která získala širokou popularitu díky svým hitům, jako je "Dej mi víc své lásky". Dalšími známými interprety této doby byli Karel Gott, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Waldemar Matuška nebo například Marta Kubišová. Jejich písně dodnes zná každý a patří k nezbytné součásti české hudební historie.

80. až 90. léta: Různorodost a nové generace

Osmé desetiletí 20. století přineslo novou generaci interpretů a různorodost žánrů. Hudebními ikonami se stali Michal David a Dalibor Janda. Devadesátá léta patřila především dívčí skupině Holki a chlapecké skupině Lunetic, které si rychle získaly obrovskou popularitu. Na scéně také byli zástupci rockové hudby, jako jsou kapely Kabát, Lucie, Wanastowi Vjecy, Divokej Bill, pop-rockové kapely Chinaski a Kryštof, které dodnes nadšeně koncertují a jejichž hity zůstávají v srdcích fanoušků.

Dnešní populární interpreti

Česká hudba neztratila na své vitalitě ani kvalitě. Dnešní generace hudebníků a zpěváků přináší nový vítr do hudební scény. Mezi současné hvězdy patří Mirai, Ewa Farna, Tomáš Klus, Marek Ztracený, Lenny, kapely jako Jelen nebo Vesna. Jejich hudba oslovuje mladší i starší generace, a to díky svým výrazným textům a moderním aranžmá.

Česká rádia nepřestávají hrát české i zahraniční hity,. Hudba se tak stala prostředkem pro sdílení emocí, vyjádření identity a způsobem, jakým Češi prožívají svůj život. Každá generace měla své hudební hrdiny, a díky nim mohou lidé najít spojení s minulostí a zároveň se těšit na budoucnost české hudby.

V průběhu let prošla česká hudba mnoha změnami a vývojem, ale jedno zůstává nezměněno – vášeň a láska k hudbě, kterou sdílí generace za generací. Česká hudební scéna má stále co nabídnout a zůstává živá a pulsující součástí kultury naší země.

Zajímá vás, jak dobře teda poznáte skladby napříč generacemi? Zde je náš kvíz.

Kvíz: Poznáš podle textů skladbu? Test pro hudební fajnšmekry

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: refresher.cz, prozeny.cz, magazin.aktualne.cz