Automobilismus se v českých zemích neustále vyvíjel a přinášel inovace, od prvních vozů, které se objevily na československých silnicích, až po legendární modely, které získaly mezinárodní uznání. Každý vůz měl svůj příběh a každý ujetý kilometr byl plný výzev a úspěchů. Víte, která auta formovala automobilovou kulturu v Československa a přispěla k jeho významu ve světě?

Zdroj: Youtube

Zrod ikon

Československo a později Česká republika patří mezi významné hráče v automobilovém průmyslu. Výrobci přinesli na trh několik ikonických modelů, které získaly uznání nejen doma, ale i ve světě. Podívejme se blíže na některé z nejslavnějších československých automobilů a jejich mezinárodní pověst.

Průkopník luxusu

Jedním z prvních automobilů v Čechách byl Benz Viktoria, dovezený v roce 1893 libereckým podnikatelem Baronem Theodorem von Liebiegem. Tento stroj, přestože byl třetím vozem v celé Rakousko-uherské monarchii, se stal symbolem inovace a luxusu.

Z domácích silnic do světa

Dalším ikonickým modelem byla Škoda Octavia, poprvé představená v roce 1959. Automobil se rychle stal oblíbeným vozem nejen v Československu, ale i v zahraničí. Díky své spolehlivosti a dostupnosti si získal pozornost motoristů po celém světě.

Symbol minulého režimu

A co říct o nezaměnitelném Trabantu, který byl vyráběn v bývalém východním Německu, ale jehož vliv a popularita se rozšířily i do Československa a dalších zemí? Malý a jednoduchý vůz se stal symbolem života v komunistickém bloku a dodnes má silný historický význam.

Legenda z Kopřivnice

V automobilovém světě existuje řada vozů, které se staly ikonami své doby a zanechaly nesmazatelnou stopu v historii. Jedním z nich je legenda z Kopřivnice, Tatra 87. Luxusní automobil vyšší třídy, vyráběný v letech 1937 až 1950, se rychle stal symbolem luxusu a inovace. Co mu vyneslo takovou slávu?

Skvělý design a cestovatelský triumf

Jedním z klíčových prvků, které udělaly z Tatry 87 legendu, byl její aerodynamický design a výkonný motor. Dokázala dosáhnout úctyhodné rychlosti až 160 km/h, což ji řadilo mezi nejrychlejší vozy své doby. Nicméně, její sláva nekončila jen na českých silnicích.

Tatra 87 se proslavila také díky úžasné cestě cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda do Afriky a Jižní Ameriky v letech 1947–1950.

Úspěch na závodní dráze

Nemůžeme však zapomenout ani na další legendu československého automobilismu – Jawu 750. Zatímco motocykly Jawa jsou známé po celém světě, automobily této značky zůstaly poněkud ve stínu. Přesto model 750 z roku 1935 zaznamenal úspěch jako jeden z nejúspěšnějších sportovních vozů své doby.

Jawa 750 se v roce 1935 zúčastnila prestižního závodu cestovních vozů 1000 mil československých a triumfovala v kategorii sedmsetpadesátek. Vítězství v této soutěži, společně s oceněním Ceny prezidenta republiky pro nejlepší tým, upevnilo pozici Jawy 750 jako výjimečného sportovního vozidla.

Symboly úspěchu

Dnes je Jawa 750, jediný dochovaný kus na světě, součástí sbírek Národního technického muzea a připomíná nám úžasnou historii československého automobilismu. Tyto dva vozy, Tatra 87 a Jawa 750, jsou nejen prostředky dopravy, ale také symboly doby a důkazem inovace a odvahy, které byly zapotřebí k jejich vzniku a zdolání mnoha překážek na cestě k úspěchu.

I když jsou tyto vozy velmi známé doma, jejich vliv se neomezuje pouze na české a slovenské hranice. Svou kvalitou, inovací a charakterem si získaly mezinárodní uznání a staly se nedílnou součástí světového automobilového dědictví. Takto se české a slovenské automobily staly známými po celém světě, ať už díky svým technickým inovacím, spolehlivosti nebo svému unikátnímu designu.

Pojďte si s námi vyzkoušet kvíz, ve kterém zjistíte, jak dobře znáte československé automobilové perly!

Kvíz: Znáte auta, která proslavila Československo po celém světě? Plný počet dají jen borci

Díky za to, že jste si vyzkoušeli náš kvíz. Doufáme, že jste se něco nového dozvěděli a bavilo vás to. Nezapomeňte se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: kralmotoru.cz, tn.nova.cz, autoroad.cz, denik.cz