Skupina kdysi honosných hotelů nabízí zajímavý pohled do minulé éry plné luxusu, a zároveň je drsnou připomínkou válečného pustošení.

Zdroj: Youtube

Zrození velkolepé vize

Po první světové válce bylo Kupari pouhou odlehlou zátokou, kde se nacházela pouze stará cihelna. Českoslovenští podnikatelé Jaroslav Fencl a Jan Máša se chopili potenciálu malebného místa a představili si útočiště luxusu. Podle plánů renomovaného pražského architekta Jiřího Stibrala postavili na místě bývalé cihelny luxusní hotel Grand.

Luxusní resort pro politické špičky

Podnik, dokončený v srpnu 1923, se pyšnil 166 pokoji s 340 lůžky a stanovil nový standard přepychu v regionu. Za jeho zdmi se nacházel skleník a vnitřní zahrada s palmovou promenádou. Zelená oáza poskytovala nejen suroviny pro kuchyni, ale také chladnější úkryt před dubrovnickým horkem.

Hotel Grand se rychle stal vyhledávaným útočištěm společenské smetánky a přitahoval celebrity i politické hodnostáře. Na seznamu hostů, kteří si užívali jedinečnou kombinaci luxusu a přírodních krás, nechyběli například předseda vlády Antonín Švehla, premiér František Udržal nebo pražský primátor Karel Baxa.

Vojenská kapitola

Poklidné dny luxusu však neměly trvat dlouho. Po roce 1945 převzala jugoslávská armáda letovisko a přebudovala ho na zotavovnu, což znamenalo začátek nové éry. V zátoce vznikly další hotely, které sloužily vojenským důstojníkům a státním úředníkům, přičemž hotel Grand zůstal klenotem koruny. Letovisko, jehož součástí byl i rekreační dům maršála Josipa Broze Tita, se tak stalo útočištěm vojenské jugoslávské elity.

V letech 1991 až 1995, začátek války za nezávislost, znamenal pro tento ráj zkázu. Během války byl komplex vystaven přímým dělostřeleckým úderům, po nichž zůstaly hotely v troskách. Po ukončení konfliktu chorvatská armáda ještě krátce využívala poškozené stavby, ale na počátku roku 2000 byl komplex opuštěn, ponechán napospas živlům a rabovačům, a z něj zůstala jen skořápka někdejší slávy.

Strašidelná krása

Dnes je zátoka památníkem bohatství mírových časů i zkázy způsobené konfliktem. Opuštěné hotely, zahalené břečťanem a obklopené porostem, lákají zvědavce a dobrodruhy. Tyto stavby, poznamenané jizvami z bojů a plynutím času, nabízejí surrealistický zážitek z průzkumu, kde se ozvěny minulosti setkávají s tichým svědectvím přírody, která si znovu bere svůj prostor.

Zdroje: idnes.cz, placemania.sk, messynessychic.com