Skalnatý kopec, korunovaný pozdně gotickým hradem, je nejen dominantou okolní krajiny, ale má také zvláštní místo v srdcích těch, kteří vyrůstali s pohádkovým seriálem Arabela. Kouzelné místo, v seriálu známé jako Rumburakův hrad, přesahuje svou filmovou slávu a nabízí návštěvníkům bránu do dávných časů a dotek kouzel v reálném světě.

Tajemný hrad

Zdroj: Youtube

Rozhodnutí postavit hrad na vrcholu osamělých skal Kunětické hory, které se tyčí až do výšky 80 metrů, svědčí o strategické genialitě dávných stavitelů. Tato lokalita byla baštou lidského osídlení již od pravěku, archeologické poklady odhalují pásmo hradišť a osad z doby bronzové a železné.

Přesný původ současného pozdně gotického hradu zůstává zahalen tajemstvím, i když jeho vznik na přelomu 13. a 14. století naznačuje možnou souvislost s králem Václavem II.

Zlatý věk za Pernštejnů

Příběh hradu Kunětická hora je hluboce spjat s rodem Pernštejnů, pod jejichž správou hrad na konci 15. a počátku 16. století vzkvétal. V této době došlo k významnému posílení obrany hradu a k doplnění architektonických prvků, jako je kaple, což svědčilo o významu hradu, jeho bohatství a moci rodu.

S třicetiletou válkou však význam hradu upadl, což vedlo k jeho dobytí a postupnému úpadku, který ještě zhoršilo jeho využívání jako kamenolomu.

Renesance zříceniny

Dvacaté století přineslo zásadní obrat, kdy se zintenzivnila snaha o zachování a restaurování zdejšího hradního sídla, které bylo mnoho let opomíjeno. Novodobá éra, která následovala po sametové revoluci, probudila hrad k novému životu, jehož vrcholným momentem bylo v roce 2021 slavnostní otevření západního křídla.

Tato část hradu byla od sedmdesátých let 20. století opuštěná a nyní se dočkala své renesance. Ústřední postavou obnovy byl inovativní slovenský architekt Dušan Jurkovič, často označovaný jako "básník dřeva", jehož práce přinesla objektu jedinečné spojení historické autentičnosti a kreativního přístupu.

Nově otevřený hradní palác

Rok 2023 znamenal pro hradní palác významný krok vpřed díky jeho slavnostnímu znovuotevření. Návštěvníci nyní mají možnost objevovat interiéry, které byly vybudovány v období vlády Pernštejnů na konci 15. a začátku 16. století.

Poprvé v současné éře se veřejnosti také otevírá severní křídlo paláce, což představuje zásadní rozšíření prohlídkového okruhu. Mezi další lákadla patří například sklepení ukrývající archeologické poklady, impozantní rytířský sál, nebo bohatě vybavená zbrojnice.

Hrad, kde se ozývá historie

Exteriéry a výstavní prostory na Kunětické hoře nyní ožívají zvukovou kulisou, která zprostředkovává autentickou atmosféru dávných dob. Při prohlídce scény parforsních honů se návštěvníci mohou těšit na zvuky jezdců a štěkot psů, zatímco ve zbrojnici rezonuje řinčení zbraní.

Expozice věnovaná rybničnímu hospodářství Pernštejnů je doplněna relaxačním šploucháním vody a zvuky vodního ptactva, a v rytířském sále návštěvníky pohltí atmosféra hodování šlechty.

Kunětická hora navíc skrývá unikát – největšího draka, který kdy byl součástí legend českých hradů a zámků.

Čarodějův hrad

V současnosti se Kunětická hora řadí mezi nejoblíbenější turistické destinace Pardubického kraje a získala si pozornost i ve světě filmu. Hrad se mimo jiné objevil v oblíbeném českém filmu "Dívka na koštěti" a v legendárním televizním seriálu "Arabela", kde posloužil jako kulisy pro domov čaroděje druhé kategorie Rumburaka. V těchto příbězích se odehrávají různá dobrodružství, včetně záchrany princezny Arabely Fantomasem před Rumburakovými spáry právě na pozadí tohoto malebného hradu.

Zdroje: novinky.cz, region.rozhlas.cz, nasregion.cz