Manuel Barrantes, kterému se s oblibou říká "El Hombre Topo" neboli "krtčí muž", se narodil v rušném kostarickém hlavním městě San José. Sice neměl formální vzdělání, ale měl hlubokou vášeň pro grafiku a litografii. V roce 1974 se vydal na dobrodružnou cestu s batohem na zádech, při níž procestoval 17 evropských a jihoamerických zemí.

Zdroj: Youtube

Během svých cest pracoval jako horník, získal neocenitelné znalosti o hloubení jeskyní a okouzlil ho svět jeskynních obydlí. Díky tomu se mu v hlavě zrodil sen o vytvoření podzemního útočiště, které si původně představoval jako "malou chatu". Netušil, že se z toho vyvine celoživotní projekt.

Podzemní mistrovské dílo

Kolem roku 2004 se Barrantes, vyzbrojen pouze ručním nářadím, jako jsou krumpáče a lopaty, pustil do svého monumentálního podniku. Bez použití dynamitu nebo strojů pečlivě vyhloubil složitou síť tunelů a místností, z nichž některé sahaly až 63 metrů pod povrch. Své dílo pojmenoval Topolandia.

Dnes se Topolandia pyšní třemi ložnicemi, meditační místností pro 25 osob, koupelnami, jídelnami a obývacími pokoji. Postele a stoly vytesané z přírodní skály dodávají jeskyni jedinečné kouzlo.

To, co Barrantesovo podzemní útočiště odlišuje, je jeho soběstačnost. Čerstvá tekoucí voda, elektřina a telefonní služby jsou bez problémů integrovány do skalnatého terénu. Stěny zdobí eklektické sbírky starožitností a kuriózních artefaktů a kámen oživují basreliéfní sochy malované v živých barvách. Mezi uměleckými díly jsou hravé odkazy na ikony populární kultury, jako je rodina Flintstoneových, vedle klidných nebeských těles a vyobrazení rozmanité kostarické flóry a fauny.

Pozoruhodný bezpečný přístav

Volba sopečné horniny a červené půdy pro stavbu nabízí více než jen estetický půvab. Poskytuje přirozenou izolaci, udržuje celoročně mírné klima a zároveň snižuje hluk a znečištění ovzduší. Topolandia je také odolnou pevností proti zemětřesením, kyselým dešťům a dopadům globálního oteplování, což potvrdili i geologové, kteří stavbu navštívili.

Z domova do muzea

Barrantes, který chtěl původně vyhloubit rodinné útočiště, si nikdy nepředstavoval, že se Topolandia stane oblíbenou turistickou atrakcí. Přesto je nyní známá jako první domácí jeskyně ve Střední Americe a první podzemní archeologické muzeum v Kostarice. Barrantes vřele vítá školní skupiny a zvědavé návštěvníky, které provází tunely a předává jim znalosti o geografii a archeologii.

Manuel Barrantes, "krtčí muž" Kostariky, proměnil svůj dětský sen v podzemní říši divů. Topolandia v sobě spojuje funkčnost, estetiku a vzdělávací hodnotu. Je to místo, kde mohou návštěvníci obdivovat krásu přírody a lidské tvořivosti prolínající se pod zemským povrchem. Pokud se tedy ocitnete v Kostarice, nenechte si ujít příležitost prozkoumat tento jedinečný podzemní svět, kde se v dokonalé harmonii snoubí historie, umění a architektura.

Zdroje: dailymail.co.uk, nydailynews.com, qcostarica.com