Dne 24. srpna 1935 trval mistr, který dohlížel na stavbu, na tom, aby se kopalo hlouběji pod základy. Dělníci neochotně pokračovali v kopání a během několika minut jejich lopaty objevily kovovou schránku. Když ji otevřeli, naskytl se jim úchvatný pohled na 2 900 mincí z ryzího zlata.

Zdroj: Youtube

Dělníci nedokázali odolat lákání třpytivých zlatých mincí a rozhodli se, že si více než 100 z nich ponechají v naději, že je prodají na černém trhu. Jejich tajná činnost však nezůstala bez povšimnutí. Bdělému zlatníkovi byly cenné mince podezřelé a nahlásil prodejce úřadům. Dělníci pak měli problémy s policií, nálezci navíc byla také odepřena zákonná odměna.

Cesta přes hranice

Unikátní sbírka, která zahrnovala rozsáhlý soubor mincí z 81 evropských mincoven z 15. až 17. století, nezůstala v Košicích dlouho. Navzdory protestům místních obyvatel byla převezena do Všeobecné finanční pokladnice v Bratislavě. Tam se však cesta pokladu nezastavila. Později bylo z bezpečnostních důvodů nařízeno jeho převezení do Ústřední státní pokladny v Praze.

Poklad uprostřed zmatků

Historické pozadí se postaralo o další složitý osud košického pokladu. Svou roli sehrály události jako Mnichovská dohoda, Vídeňská arbitráž a rozpad Československa. O poklad usilovalo Maďarsko, Slovensko i Třetí říše, přičemž zájem o něj osobně projevily významné osobnosti jako Miklós Horthy a Hermann Göring. Naštěstí jim unikl a během války byl ukryt ve dvou městech, aby se nakonec vrátil do Prahy.

Po komunistickém puči v roce 1948 se objevil návrh na roztavení pokladu pro jiné účely, což vyděsilo historiky i muzejníky. Jejich vášnivý odpor naštěstí zabránil tomu, aby se tento plán stal skutečností.

Dlouho očekávaný návrat

Po téměř 35 letech se košický poklad konečně vrátil na své právoplatné místo v Košicích. Východoslovenské muzeum vybudovalo speciální podzemní trezorovou místnost s dvojitými pancéřovými bezpečnostními dveřmi, která má dva metry silné železobetonové stěny, aby mohla být neocenitelná sbírka bezpečně uložena.

Tajemná minulost

Záhada obklopující Košický poklad přetrvává i přes jeho návrat. Otázky, kdo, kdy a proč poklad ukryl, zůstávají zahaleny tajemstvím. Datum nejmladší mince, rok 1679, se shoduje s obdobím protihabsburských povstání, což naznačuje souvislost s bouřlivými časy.

Košický poklad je dnes symbolem historického významu. Se svými 2920 zlatými mincemi, zlatými medailemi a renesančním řetězem stále přitahuje pozornost návštěvníků z celého světa. Měděná schránka, bohatě vyrytá loveckými motivy, nabízí pohled do minulé éry.

Zdroje: cs.wikipedia.org, lovecpokladu.cz, plus7dni.pluska.sk