Geniální vynález, který vzešel z výrobních linek uznávané chebské společnosti Eska, překročil hranice a uchvátil cyklisty v Evropě, Africe, Asii i Americe.

Zdroj: Youtube

Cesta časem

V 70. letech 20. století zachvátila svět mánie skládacích kol, která nabídla praktické řešení pro cyklisty, kteří potřebovali kompaktní a všestranný dopravní prostředek. Model Eska Folder, zejména jeho poslední typ uvedený na trh před sametovou revolucí, se stal charakteristickým znakem této éry.

U svých exportních verzí se pyšnil elegantním, tónovaným červeným metalickým povrchem a zavedl zakřivenou hlavní rámovou trubku, čímž zlepšil přístupnost a zachoval pohodlí, kterým byla kola Eska známá.

Design, který předběhl svou dobu

Kola Eska se odlišovala především svou jedinečnou konstrukcí. Díky masivní rámové trubce rozdělené na dvě části, spojené jednoduchým, ale účinným šroubovým mechanismem, bylo možné tato kola bez námahy rozložit a uložit třeba i do větší cestovní tašky.

Konstrukce byla nejen ztělesněním inovace, ale také pohodlí, které cyklistům umožňovalo brát svá kola na dobrodružné výpravy široko daleko bez problémů s logistikou přepravy.

Nad rámec funkčnosti

Jízda na kole Eska byla díky minimálnímu systému odpružení a přední vidlici navržené tak, aby se do ní vešlo šestivoltové dynamo pro přední světlo NDR, osobitým zážitkem. Navzdory poněkud dekorativní přední ráfkové brzdě byla zadní torpédová brzda Eska spolehlivým prvkem, který je u mnoha modelů funkční dodnes.

Zesílený nosič a praktický nosič z továrny podtrhovaly snahu značky Eska nejen o styl, ale i o praktickou využitelnost, díky čemuž se kolo stalo mezi cyklisty oblíbeným pro přepravu každodenních nezbytností.

Zkouška časem

Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů kola Eska byla jeho trvanlivost, zejména vysoce kvalitní pláště vyrobené společností Barum, které navzdory tomu, že byly namontovány na těžkých ráfcích, prokázaly výjimečnou životnost. Tato trvanlivost spolu s inovativním designem a praktickými funkcemi kola upevnila odkaz kola Eska ve světě cyklistiky.

Soumrak jedné éry

Přechod k postsovětskému kapitalismu znamenal pro značku Eska náročné období, protože rostoucí popularita horských kol a měnící se preference zákazníků vedly k postupnému útlumu výroby. Nakonec kdysi prosperující továrna ukončila svou činnost a zanechala po sobě dědictví v podobě tisíců kol Eska, která stále brázdí ulice České republiky.

Zdroje: denik.cz, kampocesku.cz, mtbs.cz