Všechno to začalo v Itálii, kde neznámí dárci nechávají na autech zaparkovaných před supermarkety zabalené knihy s osobním vzkazem. Tento originální způsob sdílení knih se rychle stal virálním a nyní se šíří i do dalších zemí.

Překvapivý nález

„Nejdřív jsem si myslela, že jde o nějaký omyl nebo vtip,“ říká Valeria Contiová, která na střeše svého fiata našla román jihokorejské spisovatelky Kim Jiyun Malá prádelna v Yeonnamu. „Kniha byla pečlivě zabalená a obsahovala dojemný vzkaz od neznámého dárce.“

Vše začalo jako individuální iniciativa několika knihomilů v severní Itálii. „Mnoho lidí má doma přeplněné knihovny a nechce své milované knihy jednoduše vyhodit. Zároveň chtějí šířit radost z četby novým, originálním způsobem,“ vysvětluje Marco Bianchi, zakladatel milánského knižního klubu Literatura Viva.

Fenomén se šíří

Podle průzkumu italského deníku Corriere della Sera se za poslední tři měsíce podobné případy objevily již ve více než 50 městech po celé Itálii. „Jde o fascinující projev moderní městské kultury sdílení. V době, kdy většina našich interakcí probíhá digitálně, představuje tento trend návrat k osobnějšímu způsobu komunikace mezi lidmi,“  říká socioložka z Milánské univerzity Elena Rossiová. „V době algoritmy řízených doporučení je toto návrat k náhodě a překvapení při objevování.“

Podle ní má tento trend má i významný psychologický rozměr. Nejen že podporuje čtení, ale vytváří také pocit společenství a vzájemné důvěry mezi neznámými lidmi.

Související články

Podobné knihobudkám

Z Itálie se tento fenomén postupně šíří do Francie, Německa a Španělska. Vznikají dokonce specializované sociální sítě, kde lidé sdílejí své zkušenosti s darovanými knihami.

Na podobném principu fungují v Česku i populární KnihoBudky, ty jsou ale méně osobní. „Máte doma knížku, kterou už jste přečetli, ale je vám líto ji vyhodit? Vyměňte ji v KnihoBudce za jinou. Nebo ji tam prostě jen nechte, ať si ji může přečíst někdo jiný,“ říkají autoři projektu. Uvidíme, zda tedy trend sdílení knih mezi řidiči překoná úspěchy budek.

Pravidla knižního dárcovství

Policie v Miláně vydala doporučení, aby lidé byli při přijímání neoznačených balíčků opatrní. „Zatím jsme sice nezaznamenali žádné negativní incidenty, přesto doporučujeme základní opatrnost,“ tvrdí komisař Roberto Belli. Tady je návod, jak se chovat, pokud knihu darujete jako Italové:

- Kniha musí být v dobrém stavu
- Měla by obsahovat osobní vzkaz
- Dárce by měl respektovat soukromí příjemce
- Kniha by měla být zabalená proti poškození
- Měla by být na autě umístěna viditelně

Naopak příjemce by se měl zachovat následovně:

- Zkontrolovat, zda je balíček skutečně určen jako dar
- Přečíst si přiložený vzkaz
- Pokud knihu nechcete, předat ji dál podle instrukcí
- Případně se zapojit do komunity a sami začít knihy darovat

Zdroje: www.jutarnji.hr, www.knihobudka.cz

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jak jste spokojeni s tímto článkem? Budeme vděční za vaši upřímnou zpětnou vazbu. Předáme vaše hodnocení redaktorovi, aby se mohl nadále zlepšovat.

Fantastický článek, skvěle napsané, sdílím s přáteli Hlasů: 588
Článek mě sice pobavil, ale má nedostatky, spíše průměr Hlasů: 153
Slabé, nic nového, redaktor by se nad sebou měl zamyslet Hlasů: 165