Přinášíme vám přehled některých pozoruhodných přírodních útvarů, které u nás stojí za to vidět.

Pivnická rokle: Přírodní divadlo

Zdroj: Youtube

Pivnická rokle, známá také jako Žižkovy stáje, se nachází uprostřed pískovcových útvarů a představuje dramatickou krajinu vytesanou staletími eroze. V soutěsce se nacházejí strmé stěny, které se sbíhají a vytvářejí úzké průchody. V závislosti na počasí protéká jejím dnem občasný potok, který přispívá ke vzniku vodopádových stupňů, převisů, dutin, skalního tunelu a pseudoskalní jeskyně. Přítomnost padlých kmenů stromů dotváří divoký charakter rokle. V horních úsecích pomáhají návštěvníkům překonávat náročnější terény dřevěné žebříky.

Kaňon Dyje: Perla jižní Moravy

Kaňon Dyje na jižní Moravě, mnohými považovaný za nejkrásnější říční údolí ve střední Evropě, vděčí za svou zachovalost historické izolaci způsobené železnou oponou, kdy bylo pohraniční pásmo ostře sledované. Velký podíl na zachování krajiny mělo i to, že byla oblast v roce 1991 vyhlášena národním parkem. Přístup do kaňonu je kvůli ochraně jeho přírodní integrity omezen na značené stezky, takže návštěvníci si mohou vychutnat rozlehlost údolí především z vyznačených vyhlídkových míst, jako je například Sealsfieldův kámen u Havraníku.

Údolí Doubravy: Romantika a tajemství

Údolí Doubravy u Chotěboře se vyznačuje romantickou a tajemnou krajinou plnou úzkých cestiček, lávek a mostků. Jedním z vrcholů je Koryto, úzká, asi čtyři metry široká soutěska vyhloubená řekou Doubravou a lemovaná až patnáctimetrovými skalami. Údolí se táhne v délce téměř pěti kilometrů a najdete v něm několik přírodních zajímavostí, včetně vířivek, tůně zvané Mikšova jáma, vyhlídek, jako je Čertův stůl, a zříceniny hradu Sokolov.

Zemská brána: Vstup do země České

Hluboce zaříznuté údolí řeky Divoké Orlice je díky svým strmým skalnatým svahům rájem horolezců. Oblast, známá jako Zemská brána, slouží jako symbolický vstup do české země a je vyhlášena přírodní rezervací. Balvanité koryto řeky Divoké Orlice je zde hlavním předmětem ochranářského úsilí a nabízí drsnou krajinu pro milovníky přírody.

Židova strouha: Historie vytesaná do skal

Židova strouha neboli "Židova rokle" je romantické kaňonovité údolí potoka, které se táhne v délce přibližně 20 kilometrů od blízkosti obce Bzí až po soutok s Lužnicí. Údolí, které bylo v roce 1988 vyhlášeno přírodní památkou, je proslulé svými rozeklanými skalami, jeskyněmi a jedinečnou atmosférou. Název připomíná Židy, kteří zde hledali útočiště během vyhánění z Čech za vlády českého krále Vratislava II. Vzhledem k náročnému terénu, zejména po deštích, doporučujeme návštěvu za příznivého počasí a být dobře připraven s nezbytnými věcmi, protože po cestě nejsou žádná občerstvovací zařízení.

Každý z těchto přírodních úkazů nabízí jedinečný pohled na nezkrotné kouty Česka. Ať už jste vášnivými turisty, milovníky historie, nebo prostě jen někým, kdo oceňuje klidnou krásu přírodních lokalit, tyto destinace slibují nezapomenutelné zážitky obohacené o syrovou, nedotčenou přírodu České republiky.

Zdroje: kudyznudy.cz, denik.cz, jiznicechy.cz