Kamenná slunce se nacházejí přibližně 1 km jihovýchodně od vesničky Hnojnice a jsou ukryta v nenápadném svahu, který kdysi sloužil jako lom na těžbu materiálu používaného při výrobě cihel. Příběh jejich objevení je důkazem významu vědecké zvídavosti a ochrany životního prostředí.

Zdroj: Youtube

Geologický zázrak

V polovině 20. století učinil geolog Dr. Malkovský při průzkumu lokality převratný objev. Narazil na důkazy o slunečních kamenech ukrytých ve stěnách lomu. Záhadné přírodní obrazce, vzniklé v důsledku dávné sopečné činnosti, okamžitě upoutaly pozornost vědecké obce.

Jednalo se o tak významný nález, že byla těžební činnost v oblasti okamžitě zastavena a lokalita o rozloze 0,82 hektaru byla vyhlášena chráněným územím. V roce 1992 byla povýšena na národní přírodní památku České republiky. Dnes přírodní zázrak slouží především jako centrum vědeckého výzkumu a vzdělávání, chráněný pro další generace.

Více než jen kameny

Samotná kamenná slunce jsou podívanou, na kterou je radost pohledět. Tvoří je tmavá oblá jádra obalená paprskovitě rozpukanými skalními útvary. Jádra mohou dosahovat velikosti až 30 centimetrů, přičemž některá z větších sluncí mají průměr téměř jeden metr. Celkem se zde nachází přibližně patnáct větších sluncí a desítky menších exemplářů roztroušených po celé oblasti.

Jak ale mimořádné útvary vznikly? Geologové se domnívají, že před více než 20 miliony let došlo při sopečné erupci k uvolnění žhavého magmatu, které silou prorazilo vápencové usazeniny, jež se nacházely nad ním. Na zemském povrchu tak vznikla trychtýřovitá dutina vyplněná směsí magmatu a jílovitých hornin z původního podloží. Jak magma postupně chladlo a tuhlo kolem jílových jader, praskalo v zářivém vzoru připomínajícím sluneční paprsky a dalo vzniknout úchvatným kamenným sluncím.

Ráj pro milovníky přírody

Kromě geologického významu nabízejí kamenná slunce útočiště pro milovníky přírody a botaniky. Okolí se pyšní řadou unikátních rostlinných druhů včetně lnu rakouského a konvalinky vonné. Botanické poklady dodávají krajině barevnost a živost a vytvářejí harmonickou směs přírodních divů.

Místo navíc poskytuje návštěvníkům fascinující panoramatický výhled na České středohoří. Z vyhlídkového bodu se na obzoru tyčí majestátní hrad Házmburk, který nabízí rozsáhlé výhledy na Chožovskou horu, Oblík, Srdov, Brník, Křížové vršky, Milou, Dlouhou horu, Číčov a Křížový vrch u Libčevsi. Na ty, kteří jsou ochotni vydat se po trase výše, čeká nečekaný pohled na centrální část Milešovského středohoří.

Destinace, kterou musíte navštívit

Návštěva kamenných sluncí v Českém středohoří slibuje cestu časem a zázraky přírody. Ať už jste geologičtí nadšenci, nebo jen hledáte jedinečný zážitek, tato destinace vás nezklame. Projděte se mezi kamennými slunci, kochejte se jejich dávnou krásou a žasněte nad tajemstvími minulosti Země.

Zdroje: kudyznudy.cz, turistika.cz, cs.wikipedia.org