Tento rys lze vysledovat až do středověku, kdy byla oblast známá jako Mrtvý rybník – malé jezero v blízkosti prosperujícího dolu na kamenec.

Historický význam a vývoj

Záznamy z roku 1466 poprvé dokládají existenci jezera, což představuje počátek jeho dlouhého historického příběhu. V roce 1558 byla zahájena těžba, zejména kamene, což prohloubilo průmyslový význam oblasti. V roce 1812 však rozsáhlá těžba vedla ke strukturálním poruchám a následnému zatopení dolu, což byla komplikace, která éru těžby ve zdejší lokalitě definitivně ukončila.

Dědictví kamenných lázní

V roce 1894 byly v sousedství jezera postaveny Kamenné lázně, které využívaly vody bohaté na minerály. Zařízení využívala léčebných vlastností vody a léčila nemoci, jako je revmatismus, chudokrevnost a další. Tím se jezero proměnilo v lázně, které přitahovaly návštěvníky z celého světa hledající úlevu od různých onemocnění.

Ekologické poznatky

Dnes je Kamencové jezero podstatně větší než jeho původní podoba. Má na šířku 240 metrů a na délku 676 metrů, jeho maximální hloubka je 3,4 metru a je obklopeno svěžími travnatými svahy a písečnými plážemi. Voda v jezeře, bohatá na síran hlinitý a další minerály, podporuje jedinečný ekosystém téměř bez vodních živočichů, což zabraňuje růstu řas a sinic.

Středisko pro volný čas a wellness

Oblast jezera byla promyšleně upravena tak, aby vyhovovala jak relaxaci, tak aktivnímu vyžití. Břehy lemuje zázemí pro sporty, jako je volejbal a stolní tenis, spolu s půjčovnami lodí a vyhrazenou nudistickou pláží. Vylepšení v roce 2021, včetně lepšího přístupu k vodě po schodech a rampách, zpřístupnilo jezero všem.

Největší plovoucí molo

Zdroj: Youtube

Velkou atrakcí jezera je od roku 2018 jeho plovoucí molo, největší v České republice. Architektonický zázrak, který se rozpíná v délce téměř 100 metrů, nejenže zvyšuje funkčnost jezera, ale také přispívá k jeho estetické přitažlivosti, neboť obsahuje několik bazénů a vyhrazený dětský koutek.

Sportovní dobrodružství a pohodlí

Další z výrazných dominant Kamencového jezera je okruh pro vodní lyžování, který je nejdelší v České republice. Pro ty, kteří chtějí přenocovat, nabízí kemp Kamencové jezero řadu možností ubytování od vybavených chatek až po místa pro kempování a karavany. V blízkosti se návštěvníci mohou těšit na vybavení, jako je zoopark, letní kino a možnosti stravování, které uspokojí všechny chutě.

Zdroje: region.rozhlas.cz, kamencove-jezero.ceskehory.cz, kudyznudy.cz