Malý Kališok, Velký Kališok, Kališovo jezero, Kališčák nebo jednoduše Kališok. Mnoho názvů pro jednu zatopenou pískovnu, která se nachází asi 15 kilometrů od Ostravy. Lidé si toto místo velmi oblíbili, hlavně proto, že je zde krásně čistá voda. Navíc jde o jeden z mála zatopených lomů v Česku, kde mají přístup i naši čtyřnozí kamarádi. Letos město investovalo velkou sumu peněz do lepšího zázemí, které tu dosud chybělo.

Písek objevil sedlák Kališ

Zdroj: Youtube

Historie jezera se začala psát díky všímavému zdejšímu sedlákovi Karlu Kališovi. Objevil totiž štěrk pod ornicí na pastvinách pro krávy. Začal tedy štěrk těžit a vlastním povozem jej kolem roku 1926 rozvážel v okolí Bohumína.

Voda se tu začala tlačit nahoru až později, kdy už vznikla po těžbě větší jáma. Jak se později ukázalo, jednalo se o štěrkopísek mořského původu. Dodnes se dají v jezeře najít nejrůznější pravěké artefakty, například kosti mamutů, sobí paroží a další. Některé zkamenělé stromy jsou i tisíc let staré.

Čistá voda, velká hloubka

V místech, kde skončila těžba teprve nedávno, je hloubka jezera asi 40 až 45 metrů, jinde se pohybuje kolem 12 metrů.

Co návštěvníci při letním koupání oceňují, je čistá voda, a to i během parného léta. Nejprůzračnější ale bývá na jaře, kdy je viditelnost tři až čtyři metry.

Nejprve loděnice, pak pláž

Jako první vznikla u Kališova jezera loděnice, a to v roce 1969. První veřejná pláž zde začala lidem sloužit v roce 1975.

Dnes se zatopená štěrkovna těší velkému zájmu lidí a město investuje hodně peněz do modernizace okolí. Například letos v červnu zde slavnostně otevřeli dřevěné budovy, ve kterých návštěvníci najdou bufet, posezení, převlékárny, toalety a sprchy. Novinkou je i čtvrtá parkovací plocha pro auta. Voda je díky plošině přístupná také vozíčkářům.

Velké plány do budoucna

Vybudováním příjemného zázemí ale investice rozhodně nekončí. Příští rok hodlá město nechat postavit tři mola –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dvě budou na hladině, třetí pak na břehu. Pevné molo bude umístěno v blízkosti beachvolejbalového hřiště, kde v současné době využívají plavci pro vstup do vody betonové panely. Vzhledem k tomu, že součástí mola budou i přístupové moduly do jezera, bude vstup do vody bezpečnější.

Součástí celého projektu bude i vybudování štěrkového chodníčku od asfaltové cesty s cykloboxy pro úschovu 24 kol a také čtyři dřevěná dvojlehátka, na kterých si budou moci návštěvníci odpočinout. I s příslušenstvím by měla stát mola asi 16 milionů korun.

Na kole až na pláž

K jezeru se dá dojet autem, ale mnozí raději volí kolo. Od příštího roku bude cesta pro cyklisty ještě komfortnější. Má zde totiž vzniknout nová cyklostezka dlouhá 1,2 kilometru.

Trasa pro cyklisty povede z Ovocné ulice v Bohumíně kolem jezera až na pláž. Její vybudování by mělo stát přibližně 10 milionů korun.

Kromě plavání nabízí dnes Kališovo jezero i spoustu zábavy. V jeho těsném okolí je nejen hřiště na plážový volejbal, ale také nejrůznější dětské atrakce či místo určené ke grilování a piknik.

Zdroje: ostrava.rozhlas.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz