Josef Vinklář, který se narodil jen 2,5 km od své chalupy, měl ke zdejšímu kraji hluboký vztah. Jeho chalupa v Jinolicích nebyla jen místem pro dovolenou, byla jeho útočištěm. Obklopen přírodními krásami často navštěvoval své přátele v rodné obci, kde si dával kávu a trávil volné chvíle na zahradě.

Zdroj: Youtube

Jedním z vrcholů chalupy byla její předzahrádka, o kterou s láskou pečoval sám Vinklář. Pěstoval zde růže, které dodávaly pozemku příval barev a vůní. Růže byly důkazem jeho vášně pro zahradničení a lásky k prostým radostem života.

Hospoda Na Jívě

V sousedství jeho chalupy stála hospoda Na Jívě, historický podnik pocházející z 19. století. Vinklář zde měl své pravidelné místo, kde si vychutnával pivo ze svého baculatého půllitru, který zdědil po otci. Právě na takových místech si herec skutečně osvojil místní kulturu a vybudoval si trvalé vztahy s komunitou. Aktivně se účastnil místního dění, například hasičských soutěží či různých besed. Zajišťoval místním také vstupenky do divadla v Praze, čímž podporoval kulturní angažovanost v regionu. Jeho zásluhy o obec mu vynesly statut čestného občana.

Ve světě ovládaném obrazovkami se Vinklář v polovině devadesátých let záměrně rozhodl nemít ve své chalupě televizi. Místo toho si vychutnával život u rybníka a na zahradě a plně se ponořil do klidu Českého ráje. Často prohlašoval: "Je to nejkrásnější místo na světě. Není náhoda, že se mu říká Český ráj."

Obnova duše chalupy

Chalupa nebyla vždy idylickým útočištěm, jakým se stala. Původně to byla zarostlá stavba s hnojištěm a suchým záchodem místo předzahrádky. Josef Vinklář byl však muž s vizí. Opravil nemovitost doslova od základů.

Jednou z nejcennějších věcí v chalupě byla stará pec v hlavní místnosti. Pan Vinklář jednou prozradil: "Ta kamna byla důvodem, proč jsem chalupu koupil." Pečlivě pec obnovil a navrátil jí původní krásu – najal si zručného kamnáře, aby kamna dokonale zapadla do rustikálního kouzla chalupy.

Rozloučení, po kterém zůstala těžká srdce

V příjemném prostředí své chalupy se Josef Vinklář stával skvělým vypravěčem. Podělil se o vyprávění o svém dětství, o své herecké odpovědnosti, o úctě k mateřskému jazyku i o pohrdání ukvapenými soudy. Měl hlubokou lásku k pohádkám, obdiv k ochotnickým hercům a vášeň pro rozhovory. Nebyl jen sousedem, byl vynikajícím a spolehlivým společníkem, kterého si všichni vážili.

Po smrti Josefa Vinkláře zdědil chalupu jeho syn Adam, ale nakonec ji prodal. Zpětně vyjádřil lítost: "V tu chvíli jsem usoudil, že je to dost finančně náročné. Měl jsem dokonce v úmyslu tam bydlet a začal jsem ji rekonstruovat. Ale pak z toho sešlo. Nakonec se to prodalo, čehož teď velmi lituji. Ale stále k tomu místu chovám velkou náklonnost, stejně jako můj otec."

Příběh chalupy Josefa Vinkláře v Českém ráji je dojemným vyprávěním o milovaném herci a jeho hlubokém vztahu k místu nevídané krásy. Chalupa sice změnila majitele, ale vzpomínky a odkaz Josefa Vinkláře přetrvávají dál, vryty do samotné duše tohoto idylického útočiště v srdci Českého ráje.

Zdroje: krajskelisty.cz, ahaonline.cz, idnes.cz