Jizerská oblast tmavé oblohy, maják přirozené tmy o rozloze necelých 75 km², je považována za nejtemnější místo v Česku.

Vzácný klenot v srdci Evropy

Zdroj: Youtube

Rezervace tmavé oblohy, která se rozkládá v odlehlých končinách Jizerských hor, leží daleko od rušivého světla městských center na hranici mezi Českem a Polskem. Je to oblast, kde vládne noc a kde se nebeský tanec hvězd, meteorů a satelitů může rozvinout v celé své kráse – což je v dnešním osvětleném světě zážitek, který je stále více vzácný.

Boj proti světelnému znečištění

Neustálé šíření umělého světla nejen přetvořilo naši městskou krajinu, ale také vrhlo stín na přirozenou nádheru noci a vedlo ke vzniku jevu známého jako světelné znečištění. Zákeřná záře narušuje ekosystémy a zakrývá náš pohled na vesmír, čímž se staví po bok hrozivých ekologických problémů naší doby. V srdci Jizerských hor však noční obloha zůstává neposkvrněná, chráněná iniciativami, které vznikly během Mezinárodního roku astronomie 2009.

Portál do vesmíru

Jizerská oblast tmavé oblohy ostře kontrastuje se světlem nasycenými městy, kde může noc prokládat pouhých 50 hvězd. Za optimálních podmínek zde obloha odhaluje až 2 000 hvězdných klenotů a nabízí vizuální hostinu, která nás znovu spojuje s vesmírem. Je to svědectví o kráse, která se skrývá za naší umělou září a je zachována jak pro příležitostné pozorovatele, tak pro zapálené astronomy.

Mezinárodní precedens

Oblast tmavé oblohy, která se rozprostírá od Martinského údolí přes horu Smrk až po polský Vysoký jizerský hřeben, je nejen mistrem v ochraně nočního prostředí, ale slouží také jako průkopnický model mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí. Ztělesňuje závazek vzdělávat veřejnost o významu tmy nejen jako nepřítomnosti světla, ale jako důležité součásti našeho přírodního dědictví.

Nebeská učebna

Díky pravidelným astronomickým pozorováním a vzdělávacím panelům zve Jizerská oblast tmavé oblohy návštěvníky k proniknutí do tajů noční oblohy. Je to místo, kde se vesmír stává učebnou a hvězdy učiteli dávných příběhů. Rezervace tmavé oblohy nejen chrání nebeskou podívanou pro budoucí generace, ale také nám připomíná křehkou krásu, která sídlí ve tmě, a vybízí nás, abychom zhasli světla a upřeli pohled vzhůru.

Zdroje: berrycars.net, ct24.ceskatelevize.cz, kudyznudy.cz