Svým talentem sice ozdobila divadelní prkna i filmové plátno, ale je to její poslední projekt, o kterém všichni mluví – pozoruhodná proměna malebné chalupy v obci Želiv.

Cesta Jitky Sedláčkové

Zdroj: Youtube

Jitka Sedláčková se narodila 18. března 1961 v Praze a její cesta do světa zábavy začala už v útlém věku. Jako dítě hrála na klavír a byla nadšenou členkou dramatického kroužku. Její vášeň pro umění ji přivedla k absolvování gymnázia a následně k prestižnímu vzdělání na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU).

Jitčina herecká kariéra vzkvétala, když debutovala v Činoherním studiu Ústí nad Labem a poté ozdobila jeviště Národního divadla v Brně. Herecká všestrannost jí umožnila bez námahy přecházet mezi divadlem, filmem a televizí a zanechala nesmazatelnou stopu díky rolím v inscenacích jako "Vřeteno", "Tři bratři" a "Babovřesky".

Ale právě v náročných časech pandemie covid-19 našla Jitka útěchu v novém počinu – rekonstrukci své venkovské chalupy na Vysočině.

Rustikální útočiště na Vysočině

Jitčina chalupa, zasazená do malebného kraje Vysočina, je jedinečná a plná charakteru. Není to jen tak ledajaká nemovitost, je to její v pořadí už pátá. "Na majetku příliš nelpím. Pokaždé mě to někde z různých důvodů omrzelo a potřebovala jsem to vybavit. Jak já ráda zařizuji a vylepšuji!" prohlásila Jitka s jiskrou v oku.

Její vášeň pro interiérový design a touha po pohodlném útočišti ji přivedly k tomu, že se do přestavby chalupy pustila vlastníma rukama. Kdysi okouzlující, ale zastaralé obydlí se brzy proměnilo v útulné útočiště, které odráží Jitčin jedinečný styl.

Jednou z prvních změn, které Jitka provedla, byla instalace krbových kamen, která zajistila obyvatelnost chalupy po celý rok. Dotek praktičnosti se tak hladce spojil s jejím citem pro design.

Od okenicových snů k živým barvám

Jitčin umělecký přístup se rozšířil do všech koutů chalupy. Vyměnila zastaralé elektrospotřebiče a odstranila všechny obrazy po předchozích majitelích. Proměna začala naplno, když natřela dřevěný exteriér zářivými červenými odstíny, včetně okenic, dveří a zábradlí.

Tím však zřejmě proměna ještě neskončila. Jitka má v plánu přetřít také bílou omítku fasády chalupy na teplou pískovou barvu. Uvnitř je prostředí jednoduché, milé a veselé. Kuchyň se pyšní nápadnými tmavě červenými skříňkami, které vytvářejí útulnou a příjemnou atmosféru.

Zelené prsty a kvetoucí krása

Chalupu obklopuje krásná zahrada. Péči o ni ale herečka přenechává jiným, sama se totiž za zdatnou zahradnici moc nepovažuje. Naposledy ostříhala krásné rododendrony s vidinou, že obrazí. Netušila, že se to nedělá, protože rododendrony nikdy neobrazí, ale zůstanou tak, jak je seříznete.

Přesto na zahradě jen neodpočívá. Seká trávu a pravidelně vysazuje na podzim tulipány a na jaře letničky. Miluje totiž venkovský styl zahrad.

Na chalupu jezdí pravidelně vyjma zimy. Tu tráví raději v Praze. S prvními jarními paprsky už ale opět spěchá na svou chaloupku, kde to miluje. A nejen ona. Domek v Želivi si oblíbil i hereččin syn a vnučka, takže se na chalupu sjíždí celá rodina.

Zdroje: lifee.cz, idnes.cz, kdojeto.superia.cz