Půvabná vesnička Malče, která je součástí obce Besednice v okrese Český Krumlov, je kulisou idylického útočiště Jiřího Štěpničky. Nachází se pouhých 2,5 kilometru západně od Besednice a rozkládá se na skromné katastrální výměře 2,16 km².

Zdroj: Youtube

Štěpnička vlastní v obci bývalý barokní statek, kus historie, který získal již v roce 1987. K rozhodnutí zakoupit tento rustikální skvost ho vedl silný vztah k oblasti. Štěpničkův otec měl nedaleko chalupu a Štěpnička si původně vyhlédl roubenku v okolí, po které toužil dlouhá léta.

Roubenku však vlastnila stařenka, která ji odmítla prodat. Věřila, že chalupa, která stojí už přes dvě a půl století, zůstane pevně stát bez nutnosti oprav. Štěpnička se ale neúspěchem nedal odradit, pustil se do pátrání a nakonec objevil souseda, který byl ochoten se se svým majetkem rozloučit. Tvrdil ale, že jde o velkou nemovitost, kterou nikdo nechce. Štěpnička však byl nadšený a statek koupil.

Práce z lásky

Přeměna původního statku na rekreační útočiště byla velmi náročná. Chybělo mu základní vybavení, jako je voda a elektřina, a jeho hospodářské budovy byly v zoufalém stavu. Místo demolice celé stavby však zachovali její historickou podstatu a rozhodli se zbourat pouze malou, zchátralou část, v níž je nyní umístěn venkovní krb.

Během obnovy narazili na překvapivý objev – na trámu byl vyrytý letopočet 1789, který svědčí o bohaté minulosti chalupy. Strop budovy se propadl a kdysi velkolepá kamna zchátrala. Jiří Štěpnička se vzkříšení kamen ujal sám, a prokázal tak praktický přístup, který se táhl celým projektem.

Od pečlivé trojnásobné přestavby kamen až po výrobu nových dvířek a pečlivé pokládání koupelnových kachliček s dokonalými spárami – Štěpničkovo odhodlání zachovat dědictví chalupy přímo září. Dokonce i dvůr vyzařuje nostalgické kouzlo, na trávníku je romanticky roztroušeno holubí peří a v koruně rozložitého jilmu se ozývá vrkání holubů.

Krok zpět v čase

Uvnitř bývalého holubníku se návštěvníci přenesou zpět v čase. Hliněná podlaha, dřevěné trámy a nezdobené kamenné zdi evokují minulé doby, kdy tato stavba sloužila jinému účelu. Dokonce i toaleta, při absenci řešení septiku, nabývá jedinečného charakteru jako společný projekt Štěpničkova syna a jeho švagra.

Unikátní zázemí

Jiří Štěpnička, který se narodil známé prvorepublikové filmové hvězdě Jiřině Štěpničkové a akademickému malíři Janu Samcovi v Londýně v roce 1948, mohl přijmout zcela jiný život anglického gentlemana. Láska k českému venkovu a kouzelné chalupě v Malči se však staly nedílnou součástí jeho identity a odrážejí hluboký vztah k jeho kořenům a vášeň pro zachování historie.

Zdroje: cs.wikipedia.org, receptyprimanapadu.cz, novinky.cz