Zatímco jeho jevištní a filmové umění je všeobecně známé, mnozí možná nevědí, že komediální mistr nachází útěchu a inspiraci na své milované chalupě v jihočeské Volyni.

Zdroj: Youtube

Rané dny

Jiří Lábus se narodil do rodiny s bohatým dědictvím. Jeho otec byl architekt a matka zdravotní sestra. Jedinečná směs tvůrčích a soucitných vlivů nepochybně sehrála roli při formování jeho kariéry. Lábus vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění (DAMU) v Praze, prestižní instituci, která vychovala mnoho nejlepších československých herců.

Jeho cesta ke slávě začala stálým angažmá v libereckém divadle Studio Ypsilon, které mu otevřelo cestu k pozoruhodné kariéře ve světě zábavy. Lábus se vydal do různých divadel včetně Violy a Divadla Kalich, kde předvedl svůj rozmanitý talent, ale byl to právě jeho komediální talent, který ho skutečně odlišoval.

Komediální spolupráce

Lábus je asi nejznámější díky spolupráci se svým dlouholetým kolegou Oldřichem Kaiserem. Společně přinesli smích do nespočtu domácností prostřednictvím televizních pořadů jako "Možná přijde i kouzelník", "Zeměkoule", "Letem světem" nebo "Ruská ruleta". Jejich dynamická chemie a pohotový humor zanechaly na české komediální scéně nesmazatelnou stopu.

Jednou z nejikoničtějších rolí Jiřího Lábuse byla role v oblíbeném seriálu Arabela, kde ztvárnil postavu Rumburaka, kterou si oblíbili malí i velcí diváci. Jeho talent přesáhl rámec herectví, neboť propůjčil svůj hlas postavě Jů v dětském pořadu "Studio Kamarád", čímž ještě více upevnil svůj status oblíbené postavy české zábavy.

Ocenění a úspěchy

Během své bohaté kariéry získal Jiří Lábus řadu ocenění za mimořádný přínos české kultuře. Za roli ve hře "Hlava Medúzy" získal v roce 1996 prestižní Cenu Thálie, která svědčí o jeho mimořádných divadelních schopnostech.

Na velkém plátně si Lábus za vedlejší roli strýce Jakoba v Michálkově filmu "Amerika" vysloužil v roce 1994 prestižní ocenění Český lev. Ve filmu zářil i nadále a v roce 2013 získal dalšího Českého lva za pozoruhodný herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu "Klauni".

Útěk do Volyně

Přestože Jiří Lábus strávil většinu svého života v rušném centru Prahy, vždy si vážil svého klidného útočiště v jihočeské Volyni. Malebná chalupa uprostřed sídliště má v jeho srdci zvláštní místo. V průběhu let zde Lábus hledá útočiště zejména v letních měsících, pobyt na milované chalupě mu přináší potřebný odpočinek od hektického života. Dům zdědil po svých rodičích.

Bývaly doby, kdy byla jeho chalupa centrem dění. Scházeli se zde herci a přátelé jako Dagmar Veškrnová, Oldřich Kaiser, Naďa Konvalinková nebo Karel Roden. Z domu se často ozýval smích.

Chalupa, ačkoli není nijak zvlášť velká, se může pochlubit malým dvorem, na kterém Lábus rád odpočívá a relaxuje. Chalupa je uvnitř zástavby, takže příliš soukromí neposkytuje. Ale i když se tu kdysi pořádaly bujaré večírky, nikdy podle sousedů zábava nepřekročila únosnou mez. A jak se na chalupu Lábus, který nemá řidičák, dopravuje? Buď ho někdo sveze autem, nebo přijede autobusem, což bývá častěji.

Dnes už Jiří Lábus navštěvuje svou chalupu ve Volyni méně často, protože se mu změnily životní povinnosti a závazky. O chalupu se dělí se svým bratrem a občas se sem společně sjíždějí, aby si vychutnali nostalgické kouzlo rodinného dědictví. Na chalupě stráví den či dva a pak se znovu vracejí do Prahy. "Pana Lábuse už potkáváme jen málokdy. Je to škoda. Vždycky nám říká, že má moc práce. Na doby, kdy se z chalupy ozýval smích, ale rádi vzpomínáme," dodali sousedé.

Zdroje: ahaonline.cz, celebrity.instory.cz, sedmicka.tyden.cz