České Maledivy, které se rozkládají nedaleko města Podbořany, jsou dobře střeženým tajemstvím a nabízejí idylický únik z rušného městského života. Jde o bývalý kaolinový lom proměněný v úchvatné jezero. Z jeho krásy se vám zatají dech.

Zdroj: Youtube

Proměna lomu

České Maledivy, jak se jim říká, se zrodily z bývalého kaolinového lomu, který se nachází nedaleko Nepomyšle na Podbořansku. Lom se nyní pyšní azurovou vodou, bílým pískem a podmanivým modrým odstínem připomínajícím exotické pláže Malediv. Břehy lomu jsou místy mělké, i když jen málo naznačují náhlou hloubku, která čeká pod mléčnou vodní hladinou.

Surrealistická krajina

České Maledivy jsou skrytým klenotem, který se rozkládá v surrealistické bílé krajině s malebnými scenériemi. Klidná atmosféra a působivá estetika činí z této destinace povinnou návštěvu pro ty, kteří hledají jedinečný únik do krás přírody. Přibližně od 80. let minulého století je bývalý lom nevyužívaný. 

Objevování Českých Malediv

Najít cestu do tohoto kouzelného ráje je hračka. Na Maledivy, které se nacházejí pouhých 7,5 km od Podbořan, se návštěvníci dostanou po cyklostezce z Podbořan do Buškovic. Případně se k němu lze dostat autem po frekventované silnici, ale pro klidnější cestu se doporučuje pěší nebo cyklistická procházka po malebné stezce. Jezírko sice není rozlehlé, ale pokud k němu vyrazíte nyní, tak k otužování je jako stvořené.

Jedinečný název a úchvatný výhled

I když je název "Maledivy" možná trochu přehnaný, nelze popřít, že lom poskytuje úchvatný výhled na okolní kopce a krajinu. České Maledivy nabízejí klidný a malebný únik od všednosti, a jsou tak vynikajícím cílem pro milovníky přírody i dobrodružství.

Blahodárné kaolinové bahno

Dno bývalého lomu je pokryto jemným kaolinovým bahnem, které má údajně léčivé účinky. Má blahodárný vliv také na pleť, a to i citlivou. Obsahuje řadu přírodních minerálů. Kromě toho, že je považováno za přírodní „zkrášlovač“, působí také protizánětlivě, antibakteriálně a antisepticky. Vyplatí se tedy do lomu zajet, jde v podstatě o malé přírodní lázně.

Zdroje: kudyznudy.cz, jednoustopouceskem.cz, turistika.cz