Návštěvníky i historiky však hrad Točník nezaujme jen svou majestátností, ale také záhadným jezírkem, které leží v jeho stínu, vodní plochou, jež jako by se vzpírala vysvětlení.

Zdroj: Youtube

Zrození hradu Točník

Hrad Točník vznikl za vlády krále Václava IV., panovníka známého svou fascinací mystikou a tajemnem. S výstavbou hradu se začalo koncem 14. století poté, co hrad Žebrák, dříve upravený pro potřeby krále, utrpěl rozsáhlé škody požárem. Při hledání důstojnějšího a bezpečnějšího útočiště si král Václav IV. vybral místo nedaleko Žebráku, posazené o 100 metrů výše na stejném hřebeni. Obytný palác byl dokončen do roku 1398.

Legendy a záhady

S hradem Točník se pojí několik legend a záhad, což je částečně dáno jeho dávným původem. Někteří spekulují, že tajemné jezírko, které se nachází přímo pod hradem, pochází z doby halštatské a možná sloužilo k dávným rituálům. Za krále Václava IV. však fungovalo jako cisterna na vodu až do vybudování hradní studny. Dnes je domovem netopýrů, jejichž strašidelné pískání přidává místu na poutavosti.

Sám král Václav IV. měl k Černému jezeru hluboký vztah, jak dokládá jeho osobní bible uložená v Rakouské národní knihovně. Obsahuje poznámky a malby zobrazující tajemné rituály a shromáždění u jezera, které odrážejí královo okouzlení magií a mystikou.

Neobvyklým aspektem Černého jezera je jeho umístění mimo hradby hradu, zranitelné vůči potenciálním nepřátelům. Místní pověsti dokonce naznačují, že negativní energie, kterou vyzařovalo, vyvolávala úzkost a depresi a odrazovala protivníky od přiblížení.

Strašidelné temné příběhy

Podle místních legend Černé jezero ukrývá víc než jen vodu. Říká se, že obsahuje duše popravených nebo vyhladovělých ve vězení krále Václava IV., z nichž některé prý byly do jezera vhozeny. Vodu prý obývají černé ryby, které se vyhýbají chycení, a za temných nocí se prý neklidné duše vynořují z jezírka a straší v okolí. Strašidelné pověsti možná přispěly k rozhodnutí krále Václava IV. opustit hrad Točník a najít si nové útočiště nedaleko Prahy.

Noční můry zažil na Točníku v roce 1600 i císař Rudolf II., známý svou fascinací tajemnem a okultismem. Jeho příjezd na hrad vyvolal záchvat paniky, což ho přimělo k tomu, aby povolal dvorní mágy, kteří měli místo očistit. Přesto strávil noc sužován migrénami a už se nikdy nevrátil.

Podle místní legendy údajně až v 18. století cikánka osvobodila Černé jezero od temných sil a vyhnala z něj nepolapitelné černé ryby. Navzdory tomuto zásahu kolem jezírka stále přetrvává strašidelná atmosféra, kterou vnímají citlivější lidé.

Nevysvětlitelný jev

Jednou z nejzapeklitějších záhad Černého jezera je jeho pramen a odtok. Na konci 19. století byl proveden pokus o úplné vypuštění rybníka s využitím hasičského zařízení. Po vypuštění jezera však nebylo nalezeno žádné zřetelné dno ani přítokové a odtokové kanály.

O dva dny později došlo k podivné události, když se rybník znovu záhadně naplnil do výšky 10 metrů. To svědčí o mimořádně silném přítoku, avšak hladina vody zůstává stálá, ani nepřetéká, ani se nezvyšuje, jak se očekávalo. Jediným logickým vysvětlením je, že v kamenech musí být ukrytý přepad, který umožňuje nenápadný odtok vody, a udržuje tak rovnováhu jezírka.

Nekonečná záhada

Černé jezero hradu Točník dodnes mate badatele i záhadology. Jeho bezedné hlubiny a neviditelné toky zůstávají svědectvím o tajemstvích, která se schovávají ve starých hradech, a o příbězích, které v sobě skrývají. Při pohledu na jeho temné vody si návštěvníci nemohou pomoct a přemýšlejí, jaká tajemství jsou pod hladinou a čekají, až je někdo odhalí.

Zdroje: krajskelisty.cz, vyslapy.cz, medium.seznam.cz