Ve zrádných hlubinách Jezera smrti nemůže přežít téměř žádný mořský tvor. Kromě svého smrtícího půvabu by však jezero mohlo být klíčem k odhalení tajemství počátků naší planety.

Skrytý svět tůní smrti

Zdroj: Youtube

Tým výzkumníků z univerzity v Miami se vydal do hlubin Rudého moře a učinil objev, který vyvolá šok ve vědecké komunitě. Narazili na čtyři z těchto děsivých "smrtících jezer" na mořském dně, skrytých před zvědavýma očima světa nahoře. Tři z nich byla poměrně malá, nepřesahovala 10 metrů čtverečních. Čtvrté a nejkolosálnější z nich se však rozkládalo na neuvěřitelných 10 000 metrech čtverečních.

Tůně jsou skutečným zázrakem extrémofilů, organismů, kterým se daří v těch nejextrémnějších podmínkách. Dokáží žít v prostředí bez kyslíku a vytvářejí bohaté společenství života v jinak nehostinném prostředí. Vědci odhadují, že podobných tůní smrti je po celém světě roztroušeno jen několik desítek, což z nich činí jedno z nejextrémnějších a nejvzácnějších prostředí na Zemi.

Smrtící sevření solanky

Smrtící tajemství Jezera smrti spočívá v solance, která je naplňuje. Solanka je bez kyslíku a je hyperslaná, což z ní dělá smrtící past pro každého nic netušícího mořského tvora. Při kontaktu s ní většina mořských živočichů buď okamžitě zahyne, nebo znehybní a stane se snadnou kořistí trpělivých dravců číhajících poblíž. Je to krutý koloběh života a smrti, který se v tichosti odehrává v nejtemnějších hlubinách Rudého moře.

Profesor Sam Purkis, hlavní autor výzkumu, který se záhadnými jezírky zabývá, se domnívá, že solné tůně jsou oknem do dávné minulosti Země. Uvedl: "Hlubokomořské solanky jsou skvělou analogií rané Země a navzdory tomu, že jsou bez kyslíku a hypersalinní, hemží se bohatým společenstvím takzvaných 'extrémofilních' mikrobů." Podle něj by studium unikátního ekosystému mohlo přinést poznatky o podmínkách, kdy se na naší planetě poprvé objevil život, a mohlo by dokonce napomoci při hledání života na jiných nebeských tělesech.

Pohled do dávné minulosti Země

Jedním ze zajímavých aspektů jezera smrti je nedotčený stav jeho sedimentárních vrstev. Na rozdíl od jiných částí oceánského dna, kde živočichové sedimenty neustále čeří, zůstávají tato jezírka relativně neporušená. Profesor Purkis poznamenává, že sedimenty v jezírkách by mohly připomínat mořské dno Země v jejích počátcích, což vědcům nabízí vzácnou příležitost studovat minulost.

Skrytá zásobárna vody na Zemi

Pod oceány, neuvěřitelných 640 kilometrů pod našimi nohami, se nachází skrytá vodní nádrž, obrovská vodní plocha. Podzemní zásoba vody je větší než celkový objem všech pozemských oceánů, což svědčí o neuvěřitelné geologické složitosti planety.

Vzhledem k tomu, že africká, arabská a somálská tektonická deska se stále posouvají a postupně rozdělují Zemi, je oblast ukrývající "bazény smrti" předurčena stát se domovem nového oceánu. Probíhající geologická proměna nám připomíná neustále se měnící povahu naší planety, kde se pomalu odhalují tajemství skrytá pod povrchem.

Záhadné díry v propasti

Jezero smrti je sice jedním z nejzáhadnějších útvarů pod Rudým mořem, ale není samo. Na dně moře se nacházejí i další díry, z nichž voda tryská jako z požární hadice. Není ale tak nebezpečná, jako smrtící jezero. Podle Purkise jsou podmořská jezera jedním z nejexrémnějších míst na celé planetě.

Zdroje: mirror.co.uk, indy100.com, livescience.com