Příběh jezera Barbora začíná v roce 1957 otevřením lomu Barbora, který se nachází mezi Jeníkovem, Košťany a Hrobem. Byl navržen jako rozšíření stávajícího lomu Otakar. Sloučené lomy umožňovaly těžbu uhlí v celém 1000 metrů dlouhém poli. Lom s uhelnou slojí o mocnosti 12 až 16 metrů uloženou pod 25 až 45 metry nadloží představoval významný podnik, který ročně vytěžil přibližně 500 000 tun uhlí s pozoruhodně nízkým obsahem popela do 15 %.

Zdroj: Youtube

Plán Velká Barbora

V 60. letech 20. století, v době nedostatku jaderné energie a velké závislosti na uhlí, československý průmysl předpokládal rozšíření lomu Barbora. Plán, známý jako Velká Barbora, navrhoval lom výrazně prohloubit. Objevily se však obavy z možného dopadu na termální vody v nedalekých Teplicích. K posouzení těchto vlivů byly provedeny průzkumné studie a hydrologické vrty, které nakonec vedly ke stanovení ochranného pásma termálních pramenů.

V roce 1973, kdy bylo dosaženo maximální povolené hloubky 192,5 m n. m., byly ambiciózní plány těžby omezeny a provozní životnost lomu ukončena.

Zrod rekreačního ráje

Rok po ukončení těžby bylo zastaveno čerpání důlních vod, což vedlo k postupnému zatopení dna lomu. Nečekaná proměna dala vzniknout jezeru Barbora o rozloze 65 hektarů s hloubkou dosahující až 40 metrů. Značná hloubka jezera zvyšuje jeho samočisticí schopnost, díky čemuž zůstává voda v jezeře nedotčená a co do průzračnosti srovnatelná s mořskou vodou.

Centrum pro milovníky přírody a dobrodružství

Dnes je jezero Barbora útočištěm rekreantů, plavců a milovníků přírody. Nabízí řadu aktivit včetně plavání, potápění, surfování a plachtění. Přítomnost dvou písečných pláží mu dodává na půvabu. Hlavní pláž je dobře vybavená, má celoroční údržbu, sociální zařízení, převlékárny a dokonce i stanici první pomoci s lékařským personálem. Pro ty, kteří hledají občerstvení nebo odpočinek, jsou k dispozici různé stánky a plážový bar.

Zdroje: teplicky.denik.cz, e15.cz, kudyznudy.cz