Jeskyně víl se nachází na pravém břehu řeky Křinice, přibližně 2 km od Kyjova. Jedná se o pískovcový skalní převis s podzemními komorami, v nichž se každou zimu utváří unikátní ledový útvar. Interiér jeskyně je svědectvím umění přírody a pyšní se rampouchy nejrůznějších velikostí, tvarů a forem, které půvabně visí ze stropu spolu s podmanivými ledovými závěsy.

Zdroj: Youtube

Ačkoli se zvenčí může jeskyně zdát nenápadná, při vstupu dovnitř se ocitnete ve světě dechberoucí krásy, jehož rozměry se od vchodu táhnou přes 20 metrů do délky a přibližně 10 metrů do hloubky.

Kouzlo rampouchů

Nadpozemské krásy jeskyně dosahuje s příchodem prvních mrazů. Klíč k růstu nádherných rampouchů spočívá ve střídavém rytmu mrazivých teplot a oblev. Tento cyklus umožňuje, aby ze skalního stropu odkapávalo velké množství vody, která v mrazivém vzduchu vykrystalizuje.

Oživlá pohádka

Když vstoupíte do jeskyně, ohromí vás třpyt průhledných rampouchů, které společně s hrou světla na okolních stěnách vytváří atmosféru podobnou pohádce. Někteří návštěvníci dokonce přirovnávají tento pohled k setkání třpytivých víl, které se vyhřívají ve světle svíček. Zatímco obvykle můžete vidět rampouchy o výšce kolem třiceti centimetrů, nebuďte překvapeni, když narazíte na gigantické "víly" dosahující délky osmdesáti centimetrů.

Načasování je důležité

Vstup do jeskyně je zdarma, ale je vhodné je vzít si s sebou baterku a případně svíčky, které atmosféře vdechnou romantické kouzlo. Správa parku však zároveň žádá, aby návštěvníci svíčky zase při odchodu z jeskyně odnesli pryč. 

Jeskyně víl je důkazem toho, jak se díky přírodě mohou i obyčejné skalní útvary proměnit v nevšední podívanou. Je to místo, kde se návštěvníci mohou stát svědky zázraků ledového umění a kouzelného světa přírody. Pokud tedy toužíte po nevšedním zimním dobrodružství, vydejte se do Národního parku České Švýcarsko a vstupte do pohádkového světa Jeskyně víl. Připravte se na to, že vás okouzlí zmrzlí "trpaslíci" a fascinující závěsy barevného ledu.

Zdroje: kudyznudy.cz, greenmind.cz, fajnvylety.cz