My vám představíme pouze pá jeskyní, ale každá z nich má svou jedinečnou atmosféru, úchvatné útvary a fascinující historii.

Sloupsko-šošůvské jeskyně: Ponořený zázrak

Zdroj: Youtube

Sloupsko-šošůvské jeskyně, které se rozkládají na severním okraji Moravského krasu, jsou součástí největší a nejvýznamnější krasové oblasti v České republice. Dvoupatrový jeskynní systém, vyhloubený erozí Sloupského potoka, je začleněn do nejdelší jeskynní sítě v zemi, jejíž chodby měří přibližně 35 kilometrů.

Jeskyně, které jsou veřejnosti přístupné od roku 1881, nabízejí 1 760 metrů dlouhou trasu se čtyřmi různými prohlídkovými okruhy, které vyhovují různým úrovním dobrodružství a fyzické zdatnosti.

Jeskyně Balcarka: Krápníková říše divů

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy, proslulá svou bohatou krápníkovou výzdobou, je klenotem Moravského krasu. Hlavní prohlídková trasa prochází dvěma rotundami zdobenými zářivými sintrovými kaskádami a složitě zdobenými stropy, které vedou do impozantního Velkého dómu a Dómu zkázy.

Velký dóm, dlouhý téměř 70 metrů, je druhou největší podzemní prostorou v Moravském krasu. Vrcholem jeskyně je Galerie, kde návštěvníci obdivují velkolepé množství slámovitých a bílých krápníků různých tvarů a délek.

Zbrašovské jeskyně: Unikátní termální výtvor

Zbrašovské aragonitové jeskyně, které se nacházejí v půvabném údolí řeky Teplice nad Bečvou, se pyšní jedinečným procesem vzniku, na němž se podílejí jak atmosférické vody, tak teplé minerální vody vyvěrající z hlubokých vápencových vrstev.

Tyto jeskyně, objevené v roce 1912 a zpřístupněné veřejnosti v roce 1926, se vyznačují aragonitovou minerální výzdobou, raftovými stalagmity a kulovitými sintrovými povlaky připomínajícími koblihy. Nejnižší patra jeskyní jsou naplněna plynným oxidem uhličitým, který udržuje stálou teplotu 14 °C, což z nich činí nejteplejší jeskyně v České republice.

Javoříčské jeskyně: Labyrint zázraků

Javoříčské jeskyně, které se nacházejí nedaleko obce Javoříčko na střední Moravě, asi 10 km západně od Litovle, jsou velkolepým podzemním labyrintem. Spletitý systém chodeb, dómů a propastí je proslulý rozsáhlými a bohatými krápníkovými útvary, které z něj činí jeden z nejkrásnějších jeskynních systémů v České republice.

Návštěvníci mohou obdivovat rozsáhlé podzemní prostory a složitou krápníkovou výzdobu, která zdobí stěny a stropy jeskyní. Tyto jeskyně nabízejí fascinující cestu do hlubin země a ukazují schopnost přírody vytvářet po tisíciletí dechberoucí krásu.

Jeskyně Na Turoldu a Liščí díra: Vydejte se na jurskou cestu

Jeskyně Na Turoldu, které se nacházejí v přírodní rezervaci Vrch Turold na okraji Mikulova, jsou jedinečné svými jurskými vápencovými útvary. Na rozdíl od typických krápníkových jeskyní se v těchto nachází "turoldská výzdoba" – tvary připomínající korálové útesy na dávném mořském dně. Spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 kilometru dlouhý labyrint chodeb.

Tyto jeskyně vznikly díky zlomům a puklinám ve vápencích druhohorního stáří ovlivněných alpínským vrásněním a jsou geologickou raritou. Jezerní dóm, který je vrcholem prohlídky, se pyšní jezírkem se smaragdově zelenou vodou obklopeným fascinující jeskynní výzdobou. Při procházce těmito jeskyněmi máte pocit, jako byste se vydali do prehistorického podmořského světa.

Bozkovské dolomitové jeskyně: Podzemní vodní říše divů

Bozkovské dolomitové jeskyně, objevené v roce 1947 při těžbě v lomu, jsou svědectvím o zázracích ukrytých pod zemským povrchem. V těchto jeskyních, poprvé prozkoumaných pomocí elektroodporových geofyzikálních měření, se nacházejí podzemní jezera, největší v Čechách, která vznikla dlouhodobými čerpacími pokusy za účelem snížení hladiny vody.

Jeskyně se skládají ze dvou oddělených systémů chodeb a sálů, propojených příkopy a štolami. K unikátním útvarům zde patří pomalu se tvořící krápníky, selektivní korozní struktury a heliktity – excentrické krápníky, které vzdorují gravitaci. Jezerní dóm s rozsáhlým podzemním jezerem nabízí úchvatný pohled, když se skalní stěny a nízké stropy odrážejí od křišťálově čisté vody.

Bozkovské dolomitové jeskyně, které byly v roce 1999 vyhlášeny národní přírodní památkou, jsou domovem různých druhů netopýrů, much, motýlů a brouků, což z nich činí fascinující cíl pro milovníky přírody i jeskyňáře.

Jedinečná exkurze

Jeskyně v České republice nabízejí jedinečnou exkurzi do dávné minulosti a představují unikátní kombinaci přírodních krás, geologických zázraků a historických zajímavostí.

Zdroje: kudyznudy.cz, caves.cz, prozeny.cz