Rezidence patřící uznávanému režisérovi Janu Hřebejkovi a jeho rodině ztělesňuje dokonalé propojení městského bydlení s klidem přírody, podobně jako jejich život v hausbótu na pražském Smíchově. Řadový dům ze 70. let minulého století s obytnou plochou 175 metrů čtverečních prošel v letech 2016 až 2020 proměnou pod vizionářským vedením architektky Dagmar Štěpánové ze studia Formafatal.

Útulnost na prvním místě

Zadání bylo jasné a zároveň náročné, a to vytvořit útulné bydlení, které by bylo v harmonii s uměním a přírodou.

Výzvu vytvořit prostor, který by odrážel životní styl rodiny Hřebejkových, splnila architektka Dagmar Štěpánová geniálně. Filozofie jejího návrhu spočívá v promyšleném prostorovém uspořádání obytných prostor, které upřednostňuje společné prostory a zároveň nabízí intimní útočiště v ložnicích a koupelnách, což odráží prostorovou dynamiku jejich života na hausbótu.

Geniální řešení prostoru

Důmyslné konstrukční řešení Štěpánové zahrnuje nápadnou prosklenou přístavbu terasy v prvním patře. Přístavba nejen zvyšuje přirozené osvětlení, ale také plynule spojuje obývací, jídelní a kuchyňské prostory do soudržného, příjemného prostředí s krbem zdobeným červeným travertinem.

V horním patře přístupném z tohoto centrálního prostoru se nachází koupelna umístěná ve skleněné krychli, která působí moderně a zajišťuje soukromí pomocí rozevlátých závěsů. Dva dětské pokoje s výhledem do zahrady doplňují rodinné útočiště, v němž se hladce snoubí vnitřní klid s venkovním půvabem. V přízemí se nachází multifunkční dispozice zahrnující malou ložnici s kuchyňským koutem, kompaktní koupelnu a rozlehlou pracovnu, která se otevírá do zahrady a slouží jako druhý společenský prostor.

Spojení umění s architekturou

Výběr materiálů a barev v celém domě vypovídá o odvážném estetickém cítění – od žlutého a červeného travertinu po březovou překližku a tmavý mahagon. Tyto prvky v kombinaci s vybranými uměleckými díly rodinného přítele a akademického malíře Miroslava Bednáře vdechují prostoru osobitost a vřelost.

Dům, který odráží životní styl

Projekt renovace překračuje konvenční hranice designu tím, že prolíná jedinečný životní styl rodiny s architektonickým důvtipem. Čtyřleté nasazení Dagmar Štěpánové při realizaci tohoto projektu je patrné v každém detailu, díky němuž se podařilo vytvořit domov, který je stejně příjemný jako estetický a odráží útulnou a intimní atmosféru Hřebejkova milovaného hausbótu.

Zdroje: novinky.cz, earch.cz, refresher.cz