Vydejme se na cestu časem a přírodou a objevme poutavý příběh o tom, jak se Milešovka stala tím, čím je dnes.

Větrný příběh

Milešovka se mimo jiné může pochlubit tím, že je největrnějším místem v České republice, a to s pouhými osmi bezvětrnými dny v průměru za rok. Meteorologové zaznamenávají na Milešovce až 30 bouřkových dnů ročně, což z ní činí skutečný meteorologický zázrak, a není divu, že si vrchol vysloužil přezdívku "Hromová hora".

Sídlo přírody

Svahy Milešovky zdobí bohatá škála rostlin. Krajině dominují duby, které občas doplňují buky, javory nebo smrky. Ve skalnatém terénu hory se nachází pokladnice vzácných a chráněných druhů rostlin. Za zmínku stojí lokalita Výří skály, 30 metrů vysoká skalní stěna zbavená lesních porostů, která hostí lilii zlatohlavou, kosatec bezlistý, kapradinku skalní nebo medvědici léčivou. Biodiverzita Milešovky prostě vytváří živou a malebnou tabuli.

Zrození Milešovky

Zdroj: Youtube

Milešovka vznikla díky unikátním geologickým procesům. Přestože se nejedná o pravou sopku, její minulost je úzce spojena s vulkanickou aktivitou. V oblasti, kde se Milešovka nachází, docházelo v minulosti k proudění čedičové lávy na povrch. Když na tuto rozžhavenou lávu dopadla studená voda, rychle ji ochladila, což vedlo k vytvoření brekcií.

Do ochlazených čedičových láv následně proniklo viskózní magma (málo tekuté), které zůstalo pod povrchem a nakonec bylo obnaženo selektivní erozí. Tuto fascinující geologickou cestu krásně ilustruje animace, která je k dispozici zde.

Turistický ráj

Milešovka byla cílem výletů lidí již odpradávna, což dokládají archeologické nálezy z mladší doby kamenné. Skutečné kořeny zde však turistická kultura zapustila až v roce 1825, kdy milešovský hostinský Antonín Weber postavil na vrcholu chatu s občerstvením. To, co začalo jako skromná "mechová bouda", se brzy vyvinulo ve zděnou budovu a v roce 1903 byla zahájena stavba meteorologické observatoře s vyhlídkovou plošinou. Dodnes fungující observatoř je nejstarší horskou meteorologickou stanicí v České republice.

Aby si návštěvníci mohli vychutnat jedinečný výhled, musí se vydat na túru na vrchol. Cesta začíná v Milešově, kde vede náročná červená značka po strmé břidlicové cestě. Přestože není vhodná pro jízdu na kole, slibuje stezka pěším turistům obohacující dobrodružství.

Nezapomenutelný výhled

Rozhledna na Milešovce je sice pro veřejnost dočasně uzavřena, ale její 360stupňový výhled zůstává vryt do paměti těch, kteří byli svědky její velkoleposti. Před více než 200 lety ji známý cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt prohlásil za jednu ze tří nejkrásnějších rozhleden na světě.

 Z tohoto vyhlídkového bodu je možné spatřit celé České středohoří. Podle místních vyprávění se občas na vzdáleném obzoru zjeví i majestátní Alpy.

Díky jedinečnému klimatu, rozmanité flóře a fauně, geologickým zázrakům a úchvatným výhledům má Milešovka co nabídnout každému milovníkovi přírody, historikovi i dobrodruhovi. Ať už hledáte napínavou túru, nebo chcete nahlédnout do dávné minulosti Země, tato královská hora slibuje nezapomenutelnou cestu časem i přírodou.

Zdroje: cs.wikipedia.org, stredohori.cz, kudyznudy.cz