Vydejme se společně na cestu za fascinující historií a podmanivým půvabem zříceniny hradu Kalich.

Pevnost postavená Janem Žižkou

Hrad Kalich vděčí za svou existenci legendárnímu vojenskému stratégovi Janu Žižkovi z Trocnova. Žižka si hrad postavil v roce 1421 jako své osobní rodové sídlo, a předvedl tak nejen své válečnické umění, ale i strategickou genialitu. Dispozice a konstrukce hradu Kalich byly natolik impozantní, že jej po celé období husitských válek nikdo nedokázal dobýt. Četné pokusy o obléhání pevnosti byly zmařeny, což potvrzují nálezy zajímavých zbraní v jejím okolí.

Proměnlivé osudy hradu Kalich

Jak význam hradu Kalich jako strategické pevnosti po husitských válkách upadal, postupně procházel rukama různých majitelů, například Viléma z Illburka a Kaplířů ze Sulevic. Bohužel hrad na přelomu 15. a 16. století zanikl, zpustošil jej požár. Z kdysi mocné tvrze se staly ruiny a hradní budovy se časem rozpadly.

Oblíbený cíl

I přes svůj zchátralý stav zůstává hrad Kalich atraktivním cílem pro milovníky historie a dobrodružství. Kopec, na němž hrad stojí, se postupem času stal častým cílem českých vlastenců a školních výprav. V jednu dobu se na vrcholu kopce nacházelo dokonce výletní pohostinství, které však nakonec kvůli úbytku návštěvníků zaniklo.

Vizuální rekonstrukce

Pro ty, které zajímá, jak vypadal hrad Kalich v době, kdy se jeho sály procházel Jan Žižka, je k dispozici neuvěřitelná animace. Vizuální rekonstrukce vám umožní vrátit se v čase a stát se svědky velkoleposti zdejší středověké pevnosti. Animaci si můžete prohlédnout ve videu níže:

Zdroj: Youtube

Význam pro současnost

Hrad Kalich i dnes přitahuje návštěvníky díky své strategické poloze na křižovatce důležitých turistických tras. V obci Třebušín, která leží přímo pod hradem, se mohou turisté vydat na cesty, které vedou k dalším poutavým cílům v regionu.

Jednou z takových tras je "Žižkova stezka Zemí hradů a zámků", která se vine z nedalekého hradu Panna kolem Kalicha přes Chudoslavice a vrcholí na krásném zámku Ploskovice. Druhá trasa, známá jako "Zlatá stezka Zemí hradů a zámků", se táhne přibližně 90 kilometrů z Úštěka a prochází přes horu Sedlo, hrad Litýš, Kalich, Kamýk a Žernosek. Tato stezka provází cestovatele Českým středohořím, kde si mohou prohlédnout pozůstatky četných hradů a tvrzí a zároveň se pokochat okolními přírodními krásami.

Zdroje: cs.wikipedia.org, hrady-ceskeho-stredohori.cz, ohradech.eu