Historie novoročních oslav sahá až tisíce let zpět do minulosti a odráží bohatou rozmanitost kultur a tradic. Zajímavým faktem je, že důvod, proč je poslední den v roce na konci prosince a zároveň jde o svátek svatého Silvestra, má kořeny hluboko v minulosti. Již obyvatelé Mezopotámie oslavovali příchod nového roku, a to před dvěma tisíci lety před naším letopočtem.

Zdroj: Youtube

Vznik našeho kalendáře

Starověcí Římané slavili nový rok kolem jarní rovnodennosti. To byla doba, kdy nově zvolení konzulové přebírali vládu. Období bylo spojeno se začátkem římské válečné sezony. Ačkoli se v průběhu historie datování nového roku měnilo, dnes používaný kalendář, který vychází z římského kalendáře, se stal nejběžnějším na světě.

Různé časy, různá data

Jednou z největších odlišností při oslavě Nového roku je čas, kdy nový rok začíná. Vzhledem k časovým pásmům mohou být rozdíly až několikahodinové. Navíc existují i země, kde se nový rok slaví úplně jiným způsobem.

Lunární kalendář a nový rok

Dalším způsobem, jakým se určuje datum Nového roku, je použití lunárního kalendáře. Konkrétní datum oslav se může lišit, ale obvykle spadá do rozmezí od poslední lednové dekády do konce února, a to v závislosti na fázích Měsíce.

Vietnamská pověra ohledně prvního návštěvníka

V některých částech Vietnamu se věří, že první návštěvník, který v novoroční den vstoupí do vašeho obydlí, ovlivní průběh celého nadcházejícího roku. Pokud tedy přivítáte někoho šťastného a pozitivního, může to předznamenávat úspěšný rok.

Řecký světec sv. Vasil

V Řecku je symbolem Nového roku sv. Vasilios, známý pro svou laskavost a dobrotu. Večer na Silvestra si Řekové zapisují poznámky s přáním a zakopávají je pod stůl, aby přinesly štěstí a naději do nadcházejícího roku.

Různá data a místa oslav

Přestože se dnešní silvestrovské oslavy konají většinou na konci prosince, existují i země, kde je nový rok slaven v jinou dobu. V Íránu a Afghánistánu, kde používají perský kalendář, byste jen těžce slavili příchod Nového roku na konci prosince. Oslava je známá jako Nourúzz a slaví se 21. března.

Jak můžeme vidět, Nový rok je oslavován různými způsoby po celém světě. Bez ohledu na to, kde se nacházíte, můžete si být jisti, že existuje unikátní setkání, tradice a zvyky, které dodávají Novému roku zvláštní punc a zároveň nám připomínají rozmanitost a bohatství kultur naší planety.

Chcete prověřit své povědomí ohledně novoročních oslav ve světě? Zkuste si náš kvíz, možná vás vaše znalosti překvapí.

Jak se slaví Silvestr v zahraničí?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: radynacestu.cz, blesk.cz, novinky.cz