Jak si však můžeme být jisti, že stříbro, které vlastníme, je pravé, když trh zaplavují padělané šperky? Nebojte se, máme pro vás sadu triků a tipů, které vám pomohou s jistotou rozpoznat pravé stříbro od chytrých padělků.

Zdroj: Youtube

Nadčasová krása a všestrannost stříbra

Stříbro, ušlechtilý kov, se může pochlubit nápadným bílým odstínem a podmanivým leskem, který odolává korozi a oxidaci. Jeho dlouhá životnost a snadné čištění z něj činí ceněný majetek, který může získat zpět svůj ztracený lesk i po letech používání. Kromě toho, že je stříbro oblíbenou volbou pro výrobu šperků, je důležitou součástí elektronického a fotografického průmyslu.

Stříbro, jehož čistota činí 99,9 %, je neuvěřitelně měkké, takže se snadno poškrábe a rozbije. Aby to klenotníci vyřešili, často používají mincové nebo ryzí stříbro s čistotou kolem 90 % smíchané s kovy, jako je měď nebo zinek, které zvyšují jeho odolnost a pružnost, což je ideální pro výrobu nádherných šperků.

Nebezpečí padělaného stříbra

Zatímco pravé stříbro má nadčasový půvab, padělané stříbro se v průběhu času také vyvíjelo. Bižuterie, která byla původně vytvořena jako napodobenina drahých a vzácných kousků, se vyvinula do své vlastní specializace. Předměty, které často neobsahují drahé kovy, vynahrazují nedostatek vzácnosti originalitou a uměleckou hodnotou. Materiály používané v bižuterii jsou velmi rozmanité, včetně skla, kovu, kůže, dřeva, hlíny a látky.

Vysoce kvalitní bižuterie může dokonce obsahovat směsi kovů a skleněné imitace drahých kamenů, které napodobují stříbro tak přesvědčivě, že jen zkušené oko dokáže rozeznat, že nejde o pravé stříbro.

Klíč k odhalení padělků

Rozpoznat pravé stříbro může být náročné, ale k určení jeho pravosti vám může pomoci několik metod:

Puncovní test: Nejjednodušší způsob, jak rozpoznat pravé stříbro, je podle puncovní značky. Hledejte vyryté číslo, které označuje ryzost stříbra. Většina stříbrných šperků nese punc 925, který znamená, že 925 z 1000 dílů je čisté stříbro. Ryzí stříbro může nést puncovní značku 999 a můžete se setkat také se značkami 830 nebo 800. Je však nutné si uvědomit, že starší kusy nemusejí mít puncovní značky, protože puncování se rozšířilo až po roce 1970.

Zkouška magnetem: Stříbro není magnetické, takže pokud je váš šperk přitahován magnetem, nejedná se o stříbro. Pokud však na magnet nereaguje, nemusí to ještě nutně potvrzovat, že jde o stříbro, protože existují i jiné nemagnetické kovy.

Tepelná vodivost: Stříbro má výjimečnou tepelnou vodivost. Zkuste šperk zahřát v ruce; pokud rychle přijme teplotu vašeho těla, pravděpodobně se jedná o pravé stříbro.

Test s kostkami ledu: Díky své výjimečné schopnosti přenášet teplo dokáže stříbro velice rychle roztavit led, který je na něm položen. Zajímavý jev lze pozorovat, pokud položíte kousek ledu na stříbrný předmět, jako například mince. U malých šperků však nemusí být tento efekt tak patrný.

Zvukový test: Když jemně cinknete dvěma stříbrnými kousky o sebe, měli byste slyšet krásný zvonivý zvuk. Pokud je zvuk nevýrazný, může se jednat o bižuterii.

Test křídou: Přiložte klasickou křídu na nenápadné místo šperku, například na vnitřní stranu prstenu, a počkejte. Pravé stříbro bude s křídou reagovat, což způsobí jeho ztmavnutí.

Zkouška váhou: Ryzí stříbro je těžší než slitiny kovů nebo obecné kovy, takže pravé stříbro by mělo mít výraznější hmotnost.

Reakce kůže: Pokud vaše kůže pod šperkem zmodrá nebo zezelená, pravděpodobně se nejedná o pravé stříbro.

Čištění: Po vyčištění by pravé stříbro mělo znovu získat svůj jasný a lesklý povrch.

Laboratorní rozbor: Stříbro se může stát předmětem zkoumání v laboratoři. Pro absolutní jistotu zvažte laboratorní analýzu, která přesně určí složení drahého kovu.

Ve světě, kde se to padělky jen hemží, je nezbytné vědět, jak rozpoznat pravé stříbro. Použitím popsaných triků a testů můžete s jistotou rozlišit pravé stříbro od jeho napodobenin. Navíc se u toho i zabavíte.

Zdroje: adbz.cz, fashion-cs, femina.cz