Cesta pozoruhodného nálezu začala, když místní muž, který chtěl vyklidit svou garáž, oslovil muzeum letectva v Daytonu ve státě Ohio s nabídkou darovat artefakt, který kdysi patřil jeho zesnulému sousedovi. Netušil, že v jeho garáži se nachází rezavějící svědectví doby, kdy svět balancoval na pokraji jaderného konfliktu – raketa Douglas AIR-2 Genie.

Zdroj: Youtube

Varování úřadů

Reakce muzea byla rychlá a vedla k telefonátu na policii v Bellevue, která na místo vyslala pyrotechniky. Majitel domu, zaskočený nečekanými „návštěvníky“, plně spolupracoval a umožnil jim raketu prohlédnout. Mluvčí policejního oddělení Bellevue Seth Tyler vylíčil překvapení majitele domu a poznamenal, že díky jeho laskavé spolupráci mohli odborníci bezpečně posoudit situaci.

Relikt jaderných schopností

Po prozkoumání odborníci potvrdili, že se skutečně jedná o Douglas AIR-2 Genie, protiletadlovou neřízenou raketu z období studené války. Navzdory své impozantní konstrukci nepředstavovala raketa žádnou hrozbu; byla zbavena hlavice i raketového paliva a v podstatě z ní zbyl jen zrezivělý kus historie.

Zbraň jako žádná jiná

Douglas AIR-2 Genie zaujímá ve vojenské historii jedinečné místo, byla to první protiletadlová raketa schopná nést jadernou hlavici. Její vznik byl přímou reakcí na vnímanou hrozbu sovětských strategických bombardérů a ztělesňoval intenzivní vojenské soupeření té doby a neustálý stín jaderné války.

Operační historie rakety vyvrcholila ostrým výbuchem nad nevadským testovacím polygonem v roce 1957, který byl živou ukázkou jejího smrtícího potenciálu.

Osud rakety

Vzhledem k tomu, že majitel rakety zemřel a jeho příbuzní jsou nedosažitelní, původ artefaktu je neznámý. Navzdory počátečnímu zájmu armáda neprojevila o vrácení rakety zájem. Místo toho je určena k restaurování a nakonec najde nový domov v muzeu, kde bude sloužit jako připomínka minulé éry.

Zdroje: apnews.com, nypost.com, smithsonianmag.com