Díky nejmodernějším technologiím a inovacím se podařilo tajemný závoj jaderné ellektrárny Temelín poodhrnout a nyní se každý, kdo má připojení k internetu, může vydat na mimořádnou virtuální prohlídku vnitřního svatostánku elektrárny.

Zdroj: Youtube

Energetická elektrárna

Jaderná elektrárna Temelín, označovaná za "jádro" energetické sítě České republiky, se tyčí jako symbol moderního inženýrství a vědeckých inovací. Její výstavba byla zahájena v roce 1987 a dokončena v roce 2002, což z ní činí jednu z nejnověji dokončených jaderných elektráren v Evropě. Temelín, který se pyšní největším instalovaným výkonem v zemi, hraje klíčovou roli při zásobování elektřinou tisíců domácností v České republice.

Virtuální realita odhaluje neviděné

Virtuální realita (VR) má jedinečnou schopnost přenést jedince na místa, která by ve skutečnosti nikdy nemohli navštívit, nebo v některých případech na místa, která jsou tak přísně utajovaná, že zůstávají běžnému člověku nepřístupná. Jedním z takových míst je jaderná elektrárna Temelín.

Kolosální zdroj elektřiny na území České republiky zůstával tradičně veřejnosti nepřístupný, až doposud. Díky platformě Oculus TV a nové převratné aplikaci s názvem "ReakTour: Zážitek z jaderné elektrárny", která vznikla ve spolupráci Skupiny ČEZ a kreativního studia Brainz Immersive, můžete nyní prozkoumat vnitřní fungování jaderného gigantu z pohodlí svého domova.

Od exkluzivního k inkluzivnímu

ReakTour, původně spuštěná exkluzivně pro návštěvníky Informačního centra jaderné elektrárny Temelín v létě 2021, nyní rozšířila své obzory a přivítá diváky ze všech koutů světa. Během prvních tří měsíců si virtuální prohlídka získala neuvěřitelných šest a půl tisíce diváků a setkala se s jednoznačně pozitivním ohlasem. Návštěvníci jsou fascinováni nejen samotným zážitkem, ale také odhalením toho, co se skrývá uvnitř "jádra", a samotným rozsahem zařízení.

Cesta za hranice

Jedinečný zážitek ve virtuální realitě překonává impozantní dvojité ploty a sofistikované rámové detektory, které areál chrání. Zavede vás hluboko do kontrolovaného pásma, do samotného srdce jaderné elektrárny. Zde se ocitnete vznášející se nad reaktorem, zatímco se vám před očima odhalí složitosti jaderného štěpení. Virtuální průvodce vám jasnou a srozumitelnou formou vysvětlí cestu jaderného paliva v elektrárně, nabídne pohled na každodenní fungování strážní místnosti bloku a vezme na úchvatnou prohlídku kolosální chladicí věže.

Bezpečnost a udržitelnost

Kromě úchvatných vizuálních ukázek seznamuje ReakTour diváky s bezkonkurenčními bezpečnostními opatřeními, která jsou v jaderné elektrárně Temelín zavedena. Proniká do přísných protokolů elektrárny, které mají zabránit abnormálním stavům v jejím provozu a zajistit blaho zaměstnanců. Zážitek navíc zdůrazňuje klíčovou roli elektrárny jako čistého, bezemisního a stabilního zdroje energie, který napájí tisíce domácností v celé České republice.

Odhalování tajemství Temelína

Jaderná elektrárna Temelín, kdysi zahalená tajemstvím, nyní zve svět k prozkoumání své vnitřní svatyně. Díky zázrakům virtuální reality a přelomové aplikaci ReakTour se můžete vydat na naučnou a vizuálně ohromující cestu srdcem jaderného gigantu. Objevte tajemství jaderné energetiky, staňte se svědky bezpečnostních opatření, která zajišťují její bezproblémový provoz, a získejte nové uznání pro zásadní roli, kterou hraje při poskytování udržitelné energie tisícům lidí. Temelín už není přísně střeženým tajemstvím; je to dechberoucí zážitek otevřený všem, kteří se snaží odhalit jeho tajemství.

Zdroje: smartmania.cz, wave.rozhlas.cz, cc.cz