Obora Hukvaldy se rozprostírá kolem hradního kopce v Hukvaldech a sahá až na vrchol Kazničova, který se vypíná do výšky 600 metrů nad mořem.
Její historie sahá až do 16. století, kdy ji nechal založit biskup Vilém Prusínovský. Od svého vzniku se obora využívala k chovu zvěře, která sloužila zejména k zásobování biskupské a kapitulní kuchyně v Kroměříži a Olomouci. Vrcholu dosáhla obora mezi světovými válkami, kdy zde žilo 550 daňků a 50 muflonů. Dokonce se zde pokusili o chov východoasijského jelena siky, ale jeho populace zde nevydržela.
Poválečné období a nové začátky
Poválečné období bylo pro oboru obtížné. Nejenže došlo k útlumu chovu zvěře, ale v roce 1957 zasáhla oboru ničivá větrná smršť, která vyvrátila řadu starých stromů a pobořila jižní část zdi. Většina zvěře utekla do přilehlých lesů. Až po pěti letech byla zeď opravena, a obora byla rozšířena o 80 hektarů lesa na svazích Kazničova. Postupně se zde podařilo obnovit populaci daňků a muflonů, kteří se zde opět začali rozmnožovat.
Dnes je obora opět domovem mnoha druhů zvěře. Kromě daňků a muflonů zde žijí zajíci, kuny, veverky, lišky, jezevci, a mnoho dalších živočichů. V korunách stromů můžeme spatřit dravce jako káně lesní, jestřába či krahujce. Z menších ptáků zde žijí například datel, žluna zelená, strakapoud nebo kukačka.
Raritní skupina buků lesních
Jedním z největších přírodních pokladů Obory Hukvaldy je skupina sedmi buků lesních, které byly vyhlášeny za památné stromy. Tyto stromy, nacházející se v blízkosti příjezdové cesty k hradu, nejsou výjimečné jen svou velikostí, ale především neobvyklým kořenovým systémem. Díky erozi ve strmém svahu jsou jejich mohutné kořeny obnažené, což vytváří fascinující obraz spleti přírodních linií. Kořeny jsou u báze stromu ztluštělé a jejich délka dosahuje až 8 metrů.
Bukové stromy mají výšku mezi 25 a 32 metry a jejich koruny se rozprostírají v průměru od 14 do 25 metrů. Obvody kmenů dosahují až 465 centimetrů, přičemž stáří těchto majestátních stromů je odhadováno na 150 let. Skupina buků představuje významnou krajinotvornou, estetickou a historickou hodnotu, a proto je kolem nich vytvořeno ochranné pásmo.
Historie na každém kroku
Návštěvníci obory se mohou vydat po asfaltové cestě, která vede od vstupní brány až k památníku Lišky Bystroušky, postavy z proslulé opery Leoše Janáčka. Odtud se lze vydat buď přímo k hukvaldskému hradu, nebo pokračovat po cestě vedoucí celou oborou. Procházka nabízí nejen krásné výhledy na krajinu, ale také možnost zahlédnout místní zvěř či objevit tajemná zákoutí přírodní rezervace.
Na konci obory se nachází bývalá arcibiskupská hájenka, která dnes slouží jako sídlo správy obory. Historický objekt přidává na malebnosti celého místa a poskytuje důstojné zázemí pro ochranu unikátního přírodního území.
Zdroje: sukulenty.estranky.cz, hrady.cz, jedemenavylet.cz