Houbaření se v Česku provozuje po celý rok a jeho popularita se prolíná všemi generacemi, od dětí po seniory.
Na houby se často vyráží za úsvitu, vyzbrojeni pouze košíkem a nožíkem. Atmosféra lesa, vůně jehličí a radost z objevení plodnic přinášejí nezapomenutelné zážitky. Čeští houbaři jsou však často tajnůstkáři, své oblíbené lokality střeží a jen málokdy se podělí o informace o nejlepších místech. Navzdory tomu však houbaření zůstává v podstatě svobodnou aktivitou – na rozdíl od jiných zemí můžeme sbírat houby téměř kdekoliv a v jakémkoliv množství.
Houbaření ve světě
Přestože je houbaření populární i v dalších zemích, jako jsou Slovensko, Polsko, Rusko či skandinávské státy, pravidla a omezení se mohou výrazně lišit. Například v Německu či Rakousku je povoleno nasbírat jen omezené množství hub, zatímco v zemích jako Itálie, Francie či Chorvatsko je nutné si předem zařídit povolení. V Nizozemsku je sběr hub mimo vlastní pozemky dokonce zcela zakázán. Podobné předpisy jsou často zavedeny kvůli ochraně přírody a zachování ekologické rovnováhy.
Zatímco pro většinu Čechů je houbaření spíše o zážitku z přírody a chutné odměně v podobě smaženice, řízků nebo nakládaných houbiček, v jiných zemích mají lidé tendenci houby více kupovat či pěstovat. Přesto existují místa, kde i místní obyvatele využívají přírodních zdrojů, i když se na houbaření nedívají s takovou vášní jako my.
Největší hřibovitá houba na světě
Pokud vás zajímá, jaká je největší hřibovitá houba na světě, pak vězte, že rekord drží hřib súdánský (Phlebopus sudanicus), který roste v tropické Africe. Monumentální houba může mít klobouk o obvodu až 120 centimetrů, zatímco její noha dosahuje průměru 50 centimetrů. Celková váha houby se pohybuje kolem pěti kilogramů. Přestože Afričané nejsou tak nadšenými houbaři jako Češi, hřib súdánský má v tamní kuchyni své pevné místo. Nejčastěji se používá k přípravě omáček, které doprovázejí místní obiloviny.
Sběr těchto hub probíhá převážně na začátku období dešťů, kdy ženy z okolí sbírají houby v blízkosti rybníků a lesů. I když se nevyskytuje v Evropě, můžete ji spatřit na exotických dovolených v tropických oblastech.
Lahodné odměny za vytrvalost
Houbaření není jen o sběru, ale také o radosti z přípravy a konzumace hub. V české kuchyni se houby využívají na mnoho způsobů – od klasické smaženice přes houbové řízky až po polévky, guláše či různé nákypy. Nakládané houbičky jsou pak oblíbenou delikatesou, kterou si mnoho domácností připravuje na zimu. Znalost jedlých a nejedlých druhů hub je v české kultuře dlouhodobě předávána z generace na generaci, což činí z houbaření nejen rekreační aktivitu, ale i umění.
Zdroje: ireceptar.cz, kudyznudy.cz, rudnik.cz