Přinášíme vám průvodce po některých z nejúchvatnějších historických památek, které jsou veřejnosti přístupné po celý rok. Vydejte se na rodinnou cestu časem a prozkoumejte nádheru architektonických zázraků bez davů lidí!

Hrad Křivoklát: Brána do gotiky

Zdroj: Youtube

Křivoklát, který se nachází v srdci středních Čech, je svědkem vznešenosti české královské rodiny a jeho kořeny sahají až do 12. století. Jeho zdi, přeměněné v královské sídlo za Přemysla Otakara II. a později vylepšené Vladislavem Jagellonským, šeptají příběhy o moci.

V únoru a březnu je otevřeno každý víkend a návštěvníci mohou procházet gotickými paláci, ponořit se do hlubin Augustova vězení, obdivovat honosné Rytířské a Královské sály a ztratit se v rozsáhlých sbírkách Fürstenberského muzea.

Zámek Hluboká nad Vltavou: Zimní elegance

V malebné krajině jižních Čech leží zámek Hluboká, romantický symbol šlechtické nádhery. Jeho zimní prohlídky nabízejí vzácný pohled do soukromých apartmánů jeho posledních šlechtických majitelů. Spojte svou návštěvu s klidnou procházkou v jeho rozlehlém parku nebo s rodinným výletem do nedaleké zoologické zahrady, což je ideální zimní výlet.

Zámek Žďár nad Sázavou: Barokní mistrovské dílo

Zámek Žďár nad Sázavou, který vznikl přeměnou cisterciáckého kláštera ze 13. století na barokní zámek, se hrdě tyčí v Kraji Vysočina. Ve správě rodiny Kinských zve celoročně k prohlídce své sakrální architektury a Muzea nové generace. Inovativní expozice oživuje historii prostřednictvím interaktivního a animovaného vyprávění a nabízí poutavý zážitek pro všechny věkové kategorie.

Chebský hrad: Románská nádhera

Vydejte se do Karlovarského kraje a objevte Chebský hrad, románskou pevnost opředenou legendami a historickými intrikami. Mimo sezónu je otevřen každý víkend a návštěvníci si zde mohou prohlédnout císařský hrad, mrazivé kasematy práva útrpného a Černou věž, z níž je nádherný výhled na historický Cheb.

Zámek Dětenice: Barokní dobrodružství

Barokní krása zámku Dětenice, který se nachází v Královéhradeckém kraji, nabízí víc než jen historii. Mimo sezónu je otevřen o víkendech a pořádá řadu jedinečných prohlídek se strašidelnou tematikou a v doprovodu zombíků či oživlé hraběnky z 18. století. Akce slibují nezapomenutelné dobrodružství.

Hrad Špilberk: Cesta stínem historie

Hrad Špilberk, který se tyčí nad městem Brnem na jižní Moravě, slouží jako drsná připomínka temných a dobrodružných příběhů minulosti. Pevnost, otevřená denně kromě pondělí, nabízí hluboký ponor do bouřlivé historie. Dominanta města Brna měla v průběhu staletí řadu rolí. Stala se symbolem panovnické moci i lidského utrpení, šlo o královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytnou pevnost, nejtěžší věznici habsburské monarchie i kasárna několika armád. Vrstvy historie Špilberku jsou povinnou návštěvou pro ty, které zajímá kronika času.

Zámek Nová Horka: Zimní říše divů

V Moravskoslezském kraji je hrad Nová Horka se směsicí barokní a novogotické architektury dokladem odkazu rodu Vetter von der Lilie. Od středy do neděle v zimních měsících jsou pro návštěvníky připraveny speciální prohlídky, které ukazují poklidnou krásu zámku uprostřed zimní krajiny, včetně saly terreny zdobené nádhernými barokními obrazy.

Zámek Slatiňany: Nahlédnutí do šlechtického života

Zámek Slatiňany jako jedna z dvaceti národních kulturních památek Pardubického kraje nabízí jedinečný pohled do šlechtického životního stylu na přelomu století. Zimní prohlídky zámku, otevřené od čtvrtka do soboty od listopadu do března, odhalují zrekonstruované interiéry a kuchyni a umožňují nahlédnout do života Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivé době.

Zámek Děčín: Historické útočiště po celý rok

Zámek Děčín, který se nachází v Ústeckém kraji, je základním kamenem dědictví severních Čech. Po celý rok se návštěvníci mohou ponořit do nádherných zámeckých interiérů a dozvědět se fascinující fakta o osobnostech, jako byl Chopin, císařovna Sisi nebo sarajevský atentát. Zámek příležitostně otevírá svůj park a sklepení k prohlídkám, takže včasná rezervace je pro dychtivé objevitele rozumnou volbou.

Zámek Zákupy: Letní sídlo Habsburků

Zámek Zákupy v Libereckém kraji kdysi sloužil jako letní sídlo habsburské královské rodiny. Nyní od listopadu do března nabízí speciální zimní prohlídky, při nichž si návštěvníci mohou prohlédnout kapli, byt arcivévodkyně Marie Terezie a bohatě zařízený byt z prvorepublikové éry, jehož vrcholem je historická kuchyně.

Hrad Kašperk: Středověký klenot v Plzeňském kraji

Hrad Kašperk, který nechal postavit císař Karel IV., je středověkým zázrakem v Plzeňském kraji. Hrad je otevřen po celé jarní prázdniny od 1. února do 28. března 2024 a nabízí unikátní audiovizuální prohlídku "Život na hradě" pro skupiny pěti a více osob, která návštěvníky přenese do středověku.

Zámek Žerotínů: Barokní krása

Příběh zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí ve Zlínském kraji začíná v roce 1539 a vyvíjí se od renesanční tvrze k baroknímu mistrovskému dílu. Prohlídka zámku, otevřená denně kromě pondělí, odhaluje honosné komnaty, počátky města a třísetletou vládu mocného rodu Žerotínů. Cesta končí v nově zrestaurované barokní kapli, která je dokladem uměleckého mistrovství Josefa Ignáce Sadlera.

Objevte kouzlo mimo sezónu

Hrady a zámky v České republice jsou poklady kulturního dědictví, které nabízejí víc než jen letní výlet. Návštěva těchto míst mimo sezónu poskytuje nejen intimnější zážitek, ale také odhaluje tichou krásu těchto historických míst v jiném světle.

Zdroje: autovylet.cz, kudyznudy.cz, npu.cz