Pojďme se ponořit do některých z nejúchvatnějších a nejstrašidelnějších hradů v České republice.

Hrad Kašperk: Strašidla ze šumavských lesů

Zdroj: Youtube

Z Kašperku, který je zasazený hluboko v šumavských lesích, vyzařuje tajemno i za bílého dne. Hrad je nechvalně proslulý četnými strašidly, z nichž nejznámější je " Šplhavec". Tato přízračná postava prý šplhá po stěnách nádvoří a zjevuje se buď jako obrovský bílý pavouk, nebo jako postava s lebkou. Někteří nešťastníci po takovém setkání pak přišli o zdravý rozum nebo dokonce o život.

Další strašidelnou obyvatelkou Kašperku je keltská stařena Swiža, popisovaná jako ošklivá postava ve vlčí kůži s parohy na hlavě, schopná proměnit lidi v kámen. Údolí pod hradem prý také střeží skřeti, kteří chrání ukryté zlato, a po okolí se prý potulují duchové vojáků z třicetileté války. Obzvláště oblíbené jsou noční prohlídky, při nichž průvodci vyprávějí příběhy o strašidelných krocích, samovolně se otevírajících dveřích a náhlém mrazení, které se vzpírá vysvětlení.

Hrad Pernštejn: Věštecký duch slečny Adléty

Na hradě Pernštejně se návštěvníci mohou setkat s duchem slečny Adlety, jejíž zjevení prý předpovídá budoucnost. Adleta, oblečená v bílém, přináší dobré zprávy o blížících se porodech. Pokud se však zjeví v černém, je to předzvěst smrti. Adletin tragický příběh zahrnuje utajené těhotenství a smrtelnou nehodu, kvůli níž její duch bloudí po hradě a přináší zprávy ze záhrobí.

Hrad Helfštýn: Legendy o zelené paní a černé kočce

Hrad Helfštýn je opředen legendou o Zelené paní, což je duch dívky jménem Anežka, která dala přednost smrti před zneuctěním poté, co ji unesl Jan Messenpeck, nechvalně proslulý hradní pán. Její duch prý zanechává na stěnách zelené šmouhy, které prý přinášejí štěstí, pokud se jich dotknete.

Další strašidelná pověst z Helfštýna se týká tragického příběhu Lidmily a Ganeluna. Smrt jejich syna vedla k sebevraždě rodičů a Ganelunův duch prý na hradě straší dodnes.

Hrad Zvíkov: Tajemná věž Markomanka

Hrad Zvíkov je nechvalně proslulý technickými poruchami a dalšími podivnými jevy. Návštěvníci často uvádějí pocity nevolnosti, závratě a zmatenosti, zřídka, ale přece, jsou hlášena pozorování duchů. Tyto podivné jevy se datují již několik století, pamětní deska z roku 1597 vypráví o útěku zednického mistra Jana Antonína Vlacha a jeho dělníků kvůli záhadným událostem. Věž Markomanka, která je možná starší než samotný hrad, je údajně postavena na keltském energetickém místě, kde straší zlý duch.

Hrad Svojanov: Prokletí Kateřin

Hrad Svojanov je pověstný svými neblahými Kateřinami. Dvě šlechtičny s tímto jménem byly údajně zaživa zazděny za cizoložství a jejich duchové nyní na hradě straší. Jiná pověst vypráví o dívce jménem Kateřina, která zemřela při nehodě a zanechala po sobě krvavé otisky rukou, jež se znovu objevují na zdech. Archeologické nálezy zazděných těl, včetně dětských, dávají těmto hrůzným legendám jistou důvěryhodnost.

Hrad Pecka: Neklidný duch Kryštofa Haranta

Hrad Pecka je opředen pověstí o duchu bezhlavého Kryštofa Haranta, účastníkovi stavovského povstání, který byl v roce 1621 popraven. Po hradě se prý potuluje Bílá paní, průsvitná postava nebo přízračný černý pes, jehož bezduché kroky se ozývají v prázdných místnostech a vytvářejí skutečně kouzelnou a zároveň strašidelnou atmosféru.

Hrad Vrškamýk: Krutá rytířova pomsta

Na zřícenině hradu Vrškamýk v lesích prý straší krutý rytíř Hunec, jenž velmi špatně nakládal se svými poddanými. Jednoho dne se vydal na projížďku do okolí, v lese byl zabit a jeho duch se dodnes toulá krajem a nahání strach těm, kteří se s jeho přízračnou přítomností setkají.

Hrady a zámky České republiky nejsou jen historickými památkami, ale také zásobárnami bohatého folklóru a mrazivých pověstí. Ať už jste milovníci historie nebo nadpřirozena, tyto hrady vám poskytnou nezapomenutelnou cestu do srdce české historie a mýtů.

Zdroje: kudyznudy.cz, turistickamapa.cz, www.abicko.cz