Evropa, starobylý kontinent, oplývá stovkami romantických hradů a sídel, které lákají davy cestovatelů, fotografů a filmařů z celého světa. Majestátní stavby mají své charakteristické kouzlo a dýchají historií. Jejich nádherné interiéry a pohled na vnější krásu přinášejí zážitky, které nelze zapomenout. Pokud rádi během svých cest po Evropě poznáváte hrady, pak vás následující informace jistě zaujmou.

Nejznámější český hrad opředený pověstmi

Zdroj: Youtube

V České republice, asi 30 kilometrů od hlavního města Prahy, se nachází jeden z nejvýznamnějších hradů Čech – Karlštejn. Tyčí se uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras. Impozantní hrad byl postaven za vlády římského císaře a českého krále Karla IV. ve 40. letech 14. století. Sloužil jako úschovna pro křesťanské relikvie a císařské korunovační klenoty. Jeho nejzajímavější částí je vyzdobená Kaple svatého Kříže, která okouzluje návštěvníky svými gotickými freskami a klenbami.

Ženám vstup zakázán

O hradu koluje i několik báchorek, které si zřejmě vymyslel prostý lid. Nejznámější historkou je zapovězení vstupu na hrad ženám. Bravurně byla tato pověst ztvárněna ve veselohře Vrchlického, později natočeném filmovém muzikálu Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně. Nicméně tato povídačka není pravdivá. Ženy měly vstup do hradu povolen, pouze nesměly vstupovat do prostor Velké věže, kde sídlili obránci korunovačních klenotů.

Nejrozsáhlejší hradní zřícenina střední Evropy

Na severovýchodním Slovensku, pouhých 40 km západně od Prešova, leží Spišský hrad. V roce 1993 byl zařazen na seznam UNESCO jako památka světového dědictví. Jde o nejrozsáhlejší hradní zříceninu ve střední Evropě. Byl postaven již ve 12. století. Jako jeden z mála odolal tatarským nájezdníkům, díky čemuž došlo ještě k zesílení hradního opevnění. Během období renesance patřil hrad rodu Thurzů, uherskému rodu německého původu. Postupně hrad přestavovali a upravovali. Avšak v 18. století jej šlechta opustila, jelikož přestal vyhovovat nárokům panstva na pohodlné bydlení. Bohužel v roce 1780 Spišský hrad vyhořel a změnil se ve zříceninu. Nicméně od sedmdesátých let minulého století je postupně obnovován a přibližuje návštěvníkům krásu minulých časů. Procházka touto majestátní zříceninou je cestou časem a nabídne vám jedinečný pohled do historie Slovenska.

Navštívit hrady v Evropě znamená vstoupit do světa, kde se minulost prolíná s přítomností a kde můžete prožít jedinečné okamžiky plné romantiky a dobrodružství. Každý hrad přináší neopakovatelný zážitek. Tak proč nespojit cestování po Evropě s návštěvou historických pokladů? Nechejte se unést jejich půvabem a kouzlem. Poznávání hradů bude cestou do minulosti, do světa, který stojí za objevování a který vás okouzlí svou neopakovatelnou atmosférou a krásou.

Jestliže jste vášniví cestovatelé a historie evropské šlechty vás alespoň trochu zajímá nebo vám hrady prostě imponují, zabrouzdejte na náš kvíz, který vám odkryje další zajímavosti těchto evropských skvostů.

Kvíz: Evropské hrady, jak je neznáte. Uhodnete všechny informace?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: vyslapy.cz, gigaplaces.com, forbes.cz