Pozdně gotický vodní hrad Švihov, situovaný v obci stejného jména nedaleko Klatov, byl vybudován na přelomu 15. a 16. století na místě dřívější tvrze pod taktovkou významného stavitele Benedikta Rejta. Právě tento hrad, který se svým vynikajícím opevňovacím vodním systémem patřil mezi nejpokročilejší pevnosti své doby, byl ztvárněn v legendární Popelce jako venkovský statek.

Zdroj: Youtube

Proměna hradu Švihov

Hrad Švihov prošel pro účely filmu výraznými úpravami, aby ztělesňoval typický statek, kde žila Popelka. Filmaři přidali dřevěné pavlače, falešná okna a brány, aby vytvořili přesvědčivou scénu pro diváky. Šlo o dočasné stavební prvky, které byly po natáčení odstraněny, takže hrad se ve skutečnosti značně lišil od toho, co bylo zobrazeno na plátně.

Proměna byla tak účinná, že zakryla skutečnou velikost hradu, takže se zdál menší a skromnější, než jak tomu bylo ve skutečnosti.

Z pohádky turistickou atrakcí

Dnes hrad Švihov přijal svou roli ve filmové historii a nabízí prohlídky věnované "Třem oříškům pro Popelku". Poskytují poutavý zážitek návštěvníkům, zejména dětem, které si mohou prohlédnout různé scény z filmu včetně Popelčiny chaloupky a královského plesu. Výstava s názvem "Za tajemstvím Popelčina střevíčku" obsahuje interaktivní prvky, jako jsou hádanky a úkoly, kterými provází sovička Rozárka.

Kromě oslav pohádkového odkazu se na zámku během léta koná řada kulturních akcí, jako jsou koncerty, umělecké výstavy a divadelní představení. Návštěvníci si mohou také užít projížďku přívozem kolem vodního příkopu, který díky svému inovativnímu vodnímu systému zdůrazňuje historický význam hradu jako impozantní pevnosti své doby.

Lužec a jeho filmový přínos

Co by kamenem dohodil, v poklidné vesničce Lužec, leží polorozpadlý zámeček. Je často nesprávně označován za venkovský statek v Popelce. Ovšem, i když se mu nápadně podobá, nejedná se o obydlí Popelky. Je ale pravda, že malebná krajina Lužce poskytla kulisy pro některé z nejpamátnějších scén filmu "Tři oříšky pro Popelku", včetně Popelčiny majestátní jízdy zasněženou krajinou.

Odkaz filmu Tři oříšky pro Popelku nepřestává uchvacovat srdce a představivost, a tak místa spojená s filmem trvale připomínají sílu vyprávění příběhů a kouzlo kinematografie. Vodní hrad Švihov spolu s kouzelnou krajinou Lužce zve návštěvníky ke vstupu do světa, kde pohádky nejsou jen příběhy, ale živé zážitky.

Zdroje: denik.cz, vylety-zabava.cz, living.iprima.cz