Výstavba hradu Stobnica začala v roce 2015 a pomalu se začala rýsovat na místě, které vypadalo jako uměle vytvořený ostrov uprostřed Stobnického jezera. Až v roce 2018 však kolosální stavba začala budit pozornost celé země. Letecké fotografie patnáctipatrového hradu inspirovaného středověkem, který se dramaticky tyčí uprostřed chráněné přírodní rezervace nedaleko Poznaně, se staly virální a lidé začali přemýšlet o jeho účelu a legálnosti.

Zdroj: Youtube

Otázky se jen hrnuly: Kdo je vlastníkem velkolepé stavby a jak získal potřebná stavební povolení? Hrad se navíc nachází poblíž zvláště chráněného ptačího území, které je domovem 20 jedinečných druhů v rámci soustavy Natura 2000, což ještě více rozvířilo vášnivou debatu.

Miliardářův spekulativní odkaz

Identita majitele hradu Stobnica zůstávala dlouhá léta zahalena tajemstvím. Některé spekulace poukazovaly na zesnulého miliardáře Jana Kulczyka, který zemřel v roce 2015, ale stále přetrvávaly konspirační teorie, které naznačovaly, že svou smrt předstíral. Jiní se domnívali, že hrad patřil záhadnému lékaři a podnikateli Pawlu N. K dohadů přispěly i zprávy naznačující, že stavbu financovaly offshorové účty.

Stejně matoucí byl i účel extravagantní stavby. Zatímco zástupci developera trvali na tom, že bude sloužit jako osobní sídlo, skeptici spekulovali, že by se mohla proměnit v luxusní hotel nebo exkluzivní obytný komplex pro smetánku. Závratné náklady přesahující 400 milionů zlotých (přibližně 91 milionů dolarů) zanechaly v mnohých nedůvěru při představě soukromého obydlí takové velikosti.

Rozruch kolem životního prostředí a právní bitvy

Odhalení hradu Stobnica v roce 2018 vyvolalo obrovské pobouření ekologických aktivistů i veřejnosti. V následujících letech se spustilo vyšetřování oprávněnosti stavebních povolení a práva developera stavět tak blízko přírodní rezervace, včetně vytvoření umělého ostrova ve Stobnickém jezeře.

V červenci 2020 podala Okresní prokuratura v Poznani obžalobu na šest osob, včetně zástupců investora, architekta a místních úředníků. V témže roce byl z funkce odvolán zemský hejtman. Počátkem roku 2021 zahájil Ústřední protikorupční úřad další vyšetřování, které vyvolalo podezření z praní špinavých peněz plynoucích z převodů z kyperských offshorových účtů.

Bitva o stavební povolení

V srpnu 2021 zasadil hlavní inspektor stavebního dozoru (GINB) budoucnosti hradu ránu tím, že zrušil jeho stavební povolení. Developeři se však proti rozhodnutí okamžitě odvolali, což vedlo k vleklé soudní tahanici. K dnešnímu dni stavba pokračuje v nezmenšené míře, přičemž nedávné fotografie a letecké záběry odhalují téměř dokončený exteriér, včetně 90 metrů vysoké stavby v jeho jádru.

Nejistý osud

Přestože lidé blízcí projektu odhadují, že hrad Stobnica bude dokončen kolem roku 2025, jeho budoucnost zůstává nejistá. Objevují se spekulace, podle nichž se stát nakonec může rozhodnout kontroverzní hrad zbourat kvůli jeho poloze na okraji chráněné přírodní rezervace. Vzhledem k tomu, že právní bitvy neustávají a zájem veřejnosti je stále živý, osud hradu Stobnica visí na vlásku.

Zdroje: goodshomedesign.com, odditycentral.com, architekturaibiznes.pl