Počátky hradu sahají do doby krátce po polovině 13. století, kdy jej založil šlechtický rod Markvarticů. Sloužil jako centrum rozsáhlého panství, které zahrnovalo asi třetinu dnešního Turnova a zasahovalo i do dalších oblastí včetně Chuchelné. V pohnuté historii hradu jej v roce 1318 vypálilo více než 150 šlechticů, aby byl následně přestavěn na třípatrový cihlový palác.
Architektonické ozvěny minulosti
Pozůstatky Rotštejna nabízejí pohled do středověkého života – dochovaly se skalní lavice, černá kuchyně ve tvaru kapky a velký komín v prostoru bývalé kuchyně. Pozoruhodná je hradní studna a zbytky zděného paláce důmyslně vytesané přímo do pískovcových skal. V průběhu staletí vedla eroze a lidská činnost k chátrání hradu, po němž zůstalo jen torzo jeho někdejší velikosti.
Příběh hradu a jeho proměna
Po celou dobu husitských válek zůstal Rotštejn v držení katolického rodu z Vařin. Jako zřícenina byl poprvé popsán v roce 1514. Po roce 1602 místní obyvatelé upravili dutiny u paty skal na funkční prostory, což znamenalo konec jeho šlechtické éry. Nyní hrad vlastní obce Mírová pod Kozákovem a Klokočí, které dohlížejí na jeho zachování a zapojení veřejnosti prostřednictvím akcí známých jako "Rotštejnská setkání".
Odhalení meteorologického zázraku
Jedním z nejpoutavějších prvků Rotštejna je legendární “černý rytíř“, unikátní postava přirozeně vzniklá na hradbách hradu, který prý předpovídá počasí s úžasnou přesností. Jak pískovec absorbuje vlhkost, rytířova silueta tmavne a signalizuje tak blížící se déšť. Podle místní kastelánky Hany Talli Hlubučkové jsou rytířovy předpovědi stoprocentní a jsou spolehlivým průvodcem místním počasím.
Čertova ruka ve stavbě Rotštejna
Žádný hrad by nebyl úplný bez svého podílu pověstí a Rotštejn není výjimkou. Jedna z nich se váže k zoufalému pánovi z Telče, který chtěl na skalnatém kopci postavit hrad, ale chyběly mu finanční prostředky i odborné znalosti. V osudové dohodě si na pomoc přizval čerta, který slíbil, že stavbu dokončí za jedinou noc. Zatímco čert pracoval, chytrá selka z nedalekého Starého Města, která k hradnímu pánovi tajně chovala city, vzbudila před svítáním kohouta. Kohoutovo zakokrhání přimělo čerta, aby si myslel, že ráno přišlo předčasně, a tak od projektu upustil a zklamaně hodil kamenem směrem ke Staroměstskému rybníku. Tím byl pán ušetřen ďábelského paktu.
Prokletí loupeživého rytíře
Na Rotštejně prý žil také obzvlášť krutý rytíř, který hnán chamtivostí terorizoval své poddané a vedl bandu zbojníků na vražedné nájezdy. Svůj neblahý zisk si schovával v sudu ukrytém hluboko na hradě. Božská odplata ho však dostihla. Po své smrti se rytíř proměnil v odporného ďábla, který byl odsouzen k tomu, aby až do soudného dne bez přestání střežil svůj krví potřísněný poklad.
Cesta časem
Hrad Rotštejn je dnes přístupný veřejnosti v určitých hodinách a za příznivého počasí. Místo nabízí nejen historickou exkurzi, ale také možnost vidět černého rytíře v akci, a proto ho musí navštívit všichni, které zajímá historie a tajemství přírody.
Zdroje: novinky.cz, pohorka.info, kudyznudy.cz