Obec Holašovice ležící v Jižních Čechách byla zapsána na seznam památek UNESCO v roce 1998. Historický status si vysloužila díky jedinečné zachovalosti tradičních selských stavení ve stylu selského baroka, které pocházejí převážně z 19. století. Díky své architektonické hodnotě je vesnice vyhledávaným cílem milovníků historie a kultury.
Moderní megalitická stavba s dávnými kořeny
Ačkoli by se mohlo zdát, že megalitický kruh u Holašovic je pozůstatkem dávných civilizací, opak je pravdou. Stavba, která se nachází na rozlehlé louce za vesnicí, je dílem rodiny Jílků, která ji začala budovat teprve v roce 2008. Přestože je v oblasti doloženo keltské osídlení, není kruh spojen s žádnými pravěkými kulturami ani druidskými obřady. Na vzniku unikátního díla se podíleli také psychotronici, odborníci na práci s energiemi.
Kruhová formace je tvořena 25 obřími žulovými kameny, které pocházejí z okolních lokalit do vzdálenosti 15 kilometrů. Díky tomu jsou kameny přirozenou součástí krajiny a jsou spojené s její energií. Kruh má průměr 30 metrů a jednotlivé kameny v něm vzájemně působí, což vytváří synergii, jež podle psychotroniků zesiluje energii místa. Energie je nejsilnější ze všech uměle vytvořených megalitů v Česku.
Místo pro meditaci
Jedním z hlavních lákadel pro návštěvníky, kteří hledají klid a možnost meditace, je tzv. "kamenný obr". Asi 19tunový kámen stojí nedaleko hlavního kruhu a je považován za nejvhodnější místo k meditaci. Energetická síla kamene, stejně jako celého kruhu, přitahuje nejen milovníky alternativní medicíny a spirituality, ale i zvědavé turisty, kteří chtějí zažít něco neobvyklého.
"Velká skála" jako nový přírůstek
Holašovické megalitické pole se neustále rozrůstá. V květnu 2023 byl za pomoci těžké techniky vztyčen nový menhir, který dostal jméno „Velká skála“. Obrovský kámen z ruly, který byl přivezen z nedaleké vesnice Studánky u Vyššího Brodu, je skutečným gigantem. Dosahuje celkové výšky 862 cm, má obvod 880 cm v nejširším místě a jeho hmotnost činí úctyhodných 90 tun. Nad zemí vyčnívá do výšky 658 cm, což z něj činí největší menhir ve střední Evropě.
Monumentální menhir se stal další dominantou megalitického pole a přidává celé lokalitě na zajímavosti. Okolí megalitů je navíc ozdobeno dřevěnými sochami severských bohů, jako jsou Odin, Thor a Freyja, což dodává místu ještě mystičtější atmosféru.
Důvod k návštěvě
Holašovice jsou výjimečným místem nejen pro milovníky historie a architektury, ale i pro ty, kteří se zajímají o energii a spiritualitu. Megalitické pole nabízí návštěvníkům klid a možnost propojit se s přírodou na místě, které oplývá silnou energetickou atmosférou. Kromě toho mohou turisté také ocenit krásu okolní jihočeské krajiny.
Pro ty, kdo by chtěli získat více informací o zdejším zajímavém místě, je k dispozici Václav Jílek, majitel a hlavní iniciátor vzniku megalitického kruhu. Na místě je možné se dozvědět nejen o historii stavby, ale i o její symbolice a významu jednotlivých kamenů.
Praktické informace
Vstupné do areálu je stanoveno na 50 Kč pro dospělé. Lze očekávat, že komplex bude do budoucna ještě rozšířen o další prvky, například o atrakce pro děti, což by mohlo přilákat ještě širší spektrum návštěvníků.