Kersko, které se nachází východně od Prahy na cestě do Poděbrad, je jedinečná obec obklopená klidnou náručí bujného lesa. Je to místo, kde se stírají hranice mezi civilizací a přírodou a kde je duch slavného filmu cítit na každém rohu. Kořeny půvabné osady sahají až do 30. let 20. století, kdy se vizionářský majitel místního lesního hospodářství rozhodl vytvořit útočiště pro víkendové bydlení. Výsledkem byla síť ulic, kterým se dnes říká "aleje".

Zdroj: Youtube

Literární útočiště Bohumila Hrabala

V roce 1965 si jednu z chalup v Kersku pořídil známý český spisovatel Bohumil Hrabal. Jeho chalupa, skromné zděné stavení s jedinou místností, kuchyní a záchodem, se později proměnila v místo literární inspirace a tvorby. Hrabal ji rozšířil přístavbou prvního patra a garáže, čímž odhalil svou vášeň pro automobily. Snad nejikoničtější přístavbou však byla prosklená veranda, která připomínala dobu, kdy Habal pracoval jako výpravčí v Kostomlatech. Zelená barva verandy, okenic a dveří odkazovala na živé vzpomínky na vlaky a cestování.

Odkaz Hájenky Kersko

Při návštěvě Kerska nelze vynechat slavnou restauraci Hájenka zvěčněnou ve filmu "Slavnosti sněženek". Dnes se restaurace oficiálně jmenuje Hájenka Kersko, ale do srdcí svých návštěvníků se navždy zapsala jako "Hrabalova Hájenka". Původně byla koncipována jako kavárna v roce 1935, prošla však různými změnami majitelů i provozu. Od znárodnění v roce 1949 až po průchod rukama různých subjektů, včetně RAJ Lysá nad Labem, zůstala Hájenka pilířem obce.

Kulinářské požitky uprostřed české krásy

Dnes, když strávníci vstoupí do restaurace, přivítá je v rohu historická televize, která neustále pouští oblíbené Slavnosti sněženek. Jídelní lístek plný lahodných pokrmů z divoké přírody i odjinud svědčí o neutuchajícím kouzlu restaurace. Mezi oblíbené pokrmy patří divočák podávaný buď se šípkovou, nebo se zelím, zvěřinový guláš a svíčková s houbovou omáčkou. Nerozhodným hostům nabízí "talíř půl na půl", který je příjemným kompromisem a umožňuje jim ochutnat jak klasického pečeného divočáka, tak jeho neméně oblíbenou obdobu se šípkovou omáčkou.

Hájenka Kersko je svědectvím trvalé přitažlivosti literárního odkazu Bohumila Hrabala a nadčasového kouzla české kultury. Ať už máte raději divočáka se šípkovou, nebo se zelím, návštěva zdejšího svérázného podniku je cestou časem, kde se stírají hranice mezi fikcí a realitou a kde duch "Slavností sněženek" žije dál.

Zdroje: denik.cz, turistika.cz, region.rozhlas.cz