Obzvláště oblíbená je vinařská turistika, ale Česká republika nabízí širokou škálu gastronomických požitků, které lákají návštěvníky hledající více než jen poznávání památek.

Obliba gastroturistiky

Zdroj: Youtube

Podle Jana Hergeta, ředitele České centrály cestovního ruchu CzechTourism, je gastronomie pro turisty navštěvující Českou republiku velkým lákadlem. "Z našeho průzkumu vyplývá, že v průměru každý čtvrtý zahraniční turista se během pobytu v zemi věnuje alespoň jedné gastronomické aktivitě," uvádí Herget. Půvab české kuchyně a nápojů je obzvláště silný mezi Američany, Němci, Brity a Francouzi, kteří se v pozoruhodných procentech věnují gastronomickým aktivitám.

Objevování vinařské turistiky

Vinařská turistika je základním kamenem gastroturistiky v České republice. Regiony jako jižní Morava jsou proslulé svými vinicemi a vinnými sklípky a nabízejí milovníkům vína možnost ochutnat a poznat místní vína. Akce, jako je "Návštěva u vinaře" v Mutěnicích, umožňují důvěrný pohled do světa českého vinařství. V letních měsících otevírají vybrané vinné sklepy své dveře veřejnosti a umožňují návštěvníkům prozkoumat a ochutnat jedinečnou nabídku jednotlivých vinařů.

Ochutnávka tradičních českých piv

Česká republika je neméně proslulá svou pivní kulturou. Minipivovary po celé zemi vyrábějí nejrůznější řemeslná piva a nabízejí degustační zážitky, které podtrhují dovednost a tradici českého pivovarnictví. Například pivovar Hukvaldy v Dolním Sklenově vaří světlá a tmavá piva spolu se speciálními sezónními druhy. Návštěvníci si mohou tato piva vychutnat přímo z tanků a zúčastnit se pravidelných gastronomických akcí, které nabízejí místní pokrmy, jako jsou Tvarůžkové hody a Boží guláš.

Jedinečné gastronomické zážitky

Kromě nápojů nabízí Česká republika bohatou škálu regionálních kuchyní. V restauracích, jako je Na Verpánku ve Lhenicích, se vedle asijských specialit podává odborně připravená česká klasika. Rodinná restaurace se nachází v historické budově z roku 1780 a je ukázkou kulinářského talentu šéfkuchaře Ladislava Švece. Samotné Lhenice jsou známé svými třešňovými sady a s oblibou se jim říká "zahrada jižních Čech", která návštěvníkům nabízí malebné prostředí pro jejich kulinářské zážitky.

Blízkost historie a moderní atmosféry

V Havlíčkově Brodě nabízí koktejlový bar Hive moderní pojetí tradiční české pohostinnosti. Hive se nachází v renesanční budově, která kdysi sloužila jako radnice, a kombinuje sofistikované koktejly s nabídkou barových snacků a jídel. Bar, který provozují sourozenci Včelovi a jejich sestřenice, nabízí živou atmosféru, která skvěle doplňuje historický půvab města. Nedaleké Muzeum Vysočiny a Galerie výtvarného umění nabízejí kulturní zážitky, které doplní gastroturistickou návštěvu.

Vinařská návštěva Blatnice

Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem je dalším vynikajícím cílem milovníků vína. Akce "Do Blatnice k vinařovi" zve návštěvníky po celé léto k prohlídce vinných sklepů na Staré hoře. Za drobný poplatek mohou hosté ochutnat několik vzorků vín přímo od vinařů, což poskytuje skutečný a osobní zážitek z degustace. Akce jako "Putování po blatnických vinných sklepech" nabízejí ještě více možností, jak proniknout do místní vinařské kultury.

Trautenberk, vysokohorské pivovarnictví

Pro ty, kteří dávají přednost horám, nabízí Pivovar Trautenberk v Horní Malé Úpě jedinečný zážitek z degustace piva v nadmořské výšce 1045 metrů. Minipivovar, který se nachází na Pomezních Boudách, vyrábí řadu nepasterizovaných a nefiltrovaných piv, která jsou osvěžující a zároveň bohatá na chuť. Návštěvníci si mohou piva vychutnat spolu s pivovarskými specialitami, jako je Trautenberkův guláš, v místní restauraci, a zároveň ocenit úchvatnou horskou scenérii.

Gastroturistika v České republice nabízí bohatou a rozmanitou škálu kulinářských zážitků, od koštování vína v historických sklepech až po vychutnávání řemeslných piv v půvabných minipivovarech. Ať už se jedná o poznávání tradičních regionálních pokrmů nebo moderních kulinářských výtvorů, návštěvníci si jistě přijdou na své a obohatí své cestovatelské zážitky.

Zdroje: blesk.cz, regiontourist.cz, kudyznudy.cz