V roce 1978 ožila půvabná vesnička Vesec u Sobotky filmovým děním. Točily se zde scény z české rodinné komedie "Jak dostat tatínka do polepšovny". Poutavá komedie v režii Marie Poledňákové s Tomášem Holým, Františkem Němcem a Janou Preissovou v hlavních rolích nabízí pohled na každodenní život vesničanů na pozadí jejich úchvatného okolí.

Jedním z ikonických míst filmu je náves ve Vesci u Sobotky, kde se odehrávají nezapomenutelné okamžiky. Dnes se návštěvníci mohou procházet po stejné asfaltové cestě lemované vysazenými lipami a představovat si dovádění postav, které se vydávají na svá komediální dobrodružství.

Zachování lidové architektury

Kromě filmového půvabu je obec Vesec u Sobotky proslulá i svým úsilím o zachování české lidové architektury. V roce 1995 byla obec vyhlášena památkovou rezervací, která zajišťuje ochranu jedinečného dědictví pro další generace.

Jádrem ochranářského úsilí je pozoruhodný soubor 18 většinou roubených staveb známých jako české okrouhlice, jež představují různé typy usedlostí. Obvykle tvoří sobotecký typ pojizerského roubeného domu, proslulý svou dokonalou tesařskou prací a charakteristickými skupinovými okny. Mnohá z nich zůstala v původním stavu a nabízejí pohled na řemeslnou zručnost minulých generací.

K půvabu obce přispívá i nádherná výzdoba návsi, která je dokladem zručnosti lidového umělce Josefa Zemana ze Žernova. Jedná se o sochu a reliéfy.

Znovuobjevování filmových ikon

Při procházce vesnicí se návštěvníci mohou ponořit do prostředí, které je zvěčněno na filmovém plátně. Hasičská zbrojnice, která byla ve snímku spojena s hasičskou cisternou Máňou, svědčí o neutuchajícím duchu vesnice. Stejně tak vesnická prodejna smíšeného zboží s bíle natřeným exteriérem a starými dřevěnými okny a dveřmi zve návštěvníky, aby se vrátili v čase a zažili kus filmové historie.

Prozkoumávání okolí

Na ty, kteří se chtějí do krás Vesce u Sobotky a jeho okolí ponořit ještě více, čeká vyhlídková trasa. Vydejte se na nenáročnou procházku pohádkovou vesnicí, poté si vyšlápněte na majestátní hrad Kost a do romantického údolí Plakánek.

Tato 12kilometrová trasa vhodná pro všechny úrovně pokročilosti nabízí pohled na přírodní nádheru a bohatou historii regionu. Díky nenáročným trasám a zpevněnému povrchu si ji mohou užít rodiny s dětmi, milovníci přírody i historie.

Ať už jste milovníci filmů, nadšenci do architektury, nebo jen hledáte klidné útočiště, Vesec u Sobotky láká svým nadčasovým kouzlem a podmanivou krásou. Až se budete toulat jeho ulicemi a nasávat zdejší atmosféru, ocitnete se ve světě, kde se minulost a současnost prolínají v dokonalé harmonii.

Zdroje: hkregion.cz, mladoboleslavsko.eu, filmovamista.cz