Dubští z Třebomyslic patřili k moravskému hraběcímu rodu, který proslul vytříbeným vkusem a kulturním mecenášstvím.

Historická zbrojnice

Zdroj: Youtube

Na zámku Lysice se nachází jedna z nejrozsáhlejších historických zbrojnic na Moravě, která se pyšní sbírkou více než 2 000 zbraní, jež sahají od gotiky až po romantismus. Výjimečná sbírka zahrnuje rarity, jako je meč vyrobený z podlouhlé hlavy pily a unikátní samurajské meče, které lákají ke dveřím nadšence i historiky.

Kromě zbraní se na zámku nachází rozsáhlá sbírka artefaktů shromážděných převážně v 19. století. Patří sem nábytek, sklo, porcelán a obrazy a dvě knihovny plné svazků, které odrážejí intelektuální zájmy někdejších obyvatel. Pozoruhodné je, že sbírka se rozšiřuje o předměty z Orientu a unikátní soubor historických střeleckých terčů, který nabízí panoramatický pohled na kulturní výměny a umělecké směry, jež ovlivnily moravskou šlechtu.

Renesanční zázrak

Zámecká zahrada ze 17. století je důkazem trvalé krásy a architektonické prozíravosti panství. Známá svým renesančním terasovitým založením, zdobená kolonádou a krytou pergolou, patřila ve své době k nejproslulejším zahradám. Na zahradě se také nachází řada soch, umělá jeskyně a oranžerie.

Jedinečné zahradnické dědictví

Jedinečným skvostem zahradního ráje je historická fíkovna, která se pyšní posuvnou střechou, jež se přizpůsobuje ročním obdobím a poskytuje přirozené světlo a optimální vlhkost pro růst fíků. Díky tomu bylo možné pěstovat fíky celoročně.

Architektonická inovace z poloviny 19. století je příkladem kombinace užitečnosti a estetické krásy zámku a představuje vzácný dochovaný příklad takového zahradnického inženýrství.

Zámecká zahrada prošla kompletní rekonstrukcí a s nástupem turistické sezóny bude znovu otevřena na Zelený čtvrtek, 28. března. Rekonstrukce se týkala i fíkovny, což z ní od jara činí jediné plně funkční zařízení tohoto typu nejen v České republice, ale i ve střední Evropě.

Živé dědictví

Zámek Lysice a jeho areál jsou dnes nejen památníkem odkazu rodu Dubských, ale také oslavou zachování historie, architektonických inovací a trvalé krásy přírody. V době, kdy zámek otevírá své brány veřejnosti, jsou návštěvníci zváni, aby prošli chodbami času, prozkoumali hlubiny lidské vynalézavosti a pokochali se klidnou krásou jeho zahrad.

Zdroje: turistika.cz, blanensky.denik.cz, novinky.cz