Petrohrad: Historická oblast

Petrohrad v České republice sice sdílí své jméno se slavným ruským městem, ale je to malebná vesnička s 635 obyvateli. Název odvozený od Petra z Janovic, který vlastnil místní panství a založil dnes již zchátralý Petrohradský hrad. Pod zříceninou hradu se nachází renesanční zámek, který byl přestavěn na psychiatrickou léčebnu. Obec se může pochlubit také historickými památkami, jako je starý pivovar a háj Petra Bezruče, což z ní činí spíše historicky a architektonicky zajímavou destinaci než kulturní velmoc, jak by se mohlo zdát podle jejího jména.

Tahiti: Žádné pláže v okolí

Název "Tahiti" evokuje představu slunečné oblohy a písečných pláží, ale v České republice je to ulice ve středočeských Pečkách. Tato lokalita vyměnila rozlehlost jižního Pacifiku za malebnou uličku lemovanou asi 20 domy. Název se objevuje také ve Štěpánově nad Svratkou, což odkazuje na českou rodinu, která se na skutečný ostrov Tahiti přistěhovala ve 20. letech 20. století, a přidává tak k zeměpisnému názvosloví vrstvu osobní historie.

Česká Sibiř: Dlouhé a kruté zimy

Pro ty, které láká drsný terén a půvab divočiny, nabízí Česká Sibiř únik do přírody, která se vyrovná drsné kráse svého jmenovce. Zdejší region, který se rozkládá na území středních a jižních Čech, je proslulý svými hlubokými lesy, klidnými pastvinami a mystickými jezery. Zážitky obohacují atrakce, jako je rozhledna Velký Blaník a zřícenina hradu Zvěřinec, které jsou ideální pro pěší turistiku a historické bádání. Název "Česká Sibiř" zpopularizoval spisovatel Jan Herben a odráží zdejší dlouhé a kruté zimy, které připomínají pravou sibiřskou krajinu.

Amerika a Mexiko: Oslava svobody

V oblasti Českého krasu, nedaleko obce Mořina a historického hradu Karlštejn, leží jámové vápencové lomy Velká Amerika, Malá Amerika a lokalita zvaná Mexiko. Původ těchto názvů lze vysledovat až k místní trampské komunitě, hnutí, které oslavuje svobodu v přírodě a často pojmenovává místa tak, aby evokovala dobrodružství.

Velká Amerika je největším a nejpůsobivějším z těchto lomů, připomíná velký kaňon. Stal se kulisou pro různé české filmy, včetně "Limonádového Joea" a "Malé mořské víly". Přístup do samotného lomu je sice zakázán, ale oblast se stala oblíbeným místem pro turistiku, kde se nachází parkoviště, vycházkové trasy a vyhlídkové plošiny, které nabízejí nádherný výhled na kaňony a jezera.

New York v jižních Čechách

Skromná osada asi dva kilometry od Suchdola nad Lužnicí nese honosné jméno Nový York – New York. Tento název byl přijat v roce 1920 jako projev vděčnosti západním mocnostem, jejichž zásah pomohl začlenit sporné území Vitorazska do nově vzniklého Československa. Ačkoli je na mapách oficiálně uznán jako Nový York, místní nápisy jej příhodně označují jako New York.

Česká Kanada: Severní ozvěna

Na jihovýchodě okresu Jindřichův Hradec leží oblast přezdívaná Česká Kanada, známá svým drsnějším klimatem, hojností jezer, potoků a hlubokých lesů. Název vymyslel v roce 1925 místní spisovatel Jaroslav Arnošt Trpák, který se inspiroval svými cestami do Kanady. Zdejší krajina odráží drsné, zelené prostory svého jmenovce a nabízí klidný únik pro ty, kteří hledají spojení s přírodou.

Jeruzalém: Klid a pohoda

Každému, koho zaujalo historické a kulturní bohatství Jeruzaléma, ale váhá s cestou do města na Blízkém východě, nabízí Česká republika klidnou alternativu na Příbramsku. Zdejší obec Jeruzalém je oázou klidu s romantickým rybníkem a malebnými pěšími cestami krajinou. Lokalita umožňuje návštěvníkům tvrdit, že byli v "Jeruzalémě", a užívat si jeho klidnou verzi, která je na hony vzdálená složitostem svého jmenovce.

Zeměpisné kuriozity v České republice ilustrují, jak se místní historie a kultura propletly a vytvořily pásmo míst, která rezonují s celosvětovým významem. Každé místo vypráví nejen svůj vlastní příběh, ale odráží také spojení českého národa s širším světem – a to přímo v hranicích vlastní země.

Zdroje: novinky.cz, forbes.cz, pribram.cz